Přejít k hlavnímu obsahu

Vape ban v Austrálii

V rámci druhé velké iniciativy proti vapingu za poslední dva roky Austrálie zakáže dovoz všech vapingových produktů prodávaných bez lékařského předpisu, včetně e-liquidů a hardwaru, které neobsahují nikotin.

Vláda již plánované opatření oznámila a zveřejnila dokument, v němž nastiňuje svůj dlouhodobý plán týkající se vapingu a tabáku.

„Austrálie musí znovu získat pozici světového lídra v oblasti kontroly tabáku."

řekl ministr zdravotnictví Mark Butler. 

Opatření vlády jsou reakcí na rostoucí morální rozruch kvůli vlně levných jednorázových elektronických cigaret s (vysokým) obsahem nikotinu, které se prodávají a jsou tedy volně dostupné například v samoobsluhách. Zákaz veškerého dováženého hardwaru a e-liquidu i s nulovým obsahem nikotinu však samozřejmě vyřadí z provozu i veškeré vapingové obchody v zemi.

Přísnějším pravidlům budou podléhat také nikotinové vapingové produkty vázané na lékařský předpis. Nebudou povoleny žádné netabákové příchutě a výrobky se budou prodávat pouze v jednoduchých obalech, velmi podobně jako léčiva. Vláda uvádí, že také sníží povolené množství nikotinu a nově zcela zakáže jednorázově použitelné e-cigarety, nebudou tedy k dostání ani v lékárnách, protože se stanou zcela ilegálními.

restrict

 

Zákaz vapingu je pro australské vlády obřadem přechodu

Labouristická vláda premiéra Anthonyho Albanese, která se ujala úřadu v květnu minulého roku, slíbila, že stejně jako vláda jeho předchůdce Scotta Morrisona omezí v zemi kouření a zcela vymýtí vaping. Albanese vyčlenil z australského rozpočtu na roky 2023 a 2024 celých 737 milionů dolarů, které budou využity na opatření pro kontrolu tabáku; včetně více než 200 milionů dolarů určených jen na opatření proti vapingu ve stylu drogové války.

Ministr zdravotnictví Mark Butler viní tabákový průmysl - který v Austrálii vapingové výrobky neprodává - z vytvoření tzv. nové generace závislých na nikotinu.

„Stejně jako v případě kouření vzal velký tabákový koncern další návykový výrobek, zabalil ho do lesklého obalu a přidal příchutě, aby vytvořil novou generaci závislých na nikotinu," pronesl ministr Butler podle deníku The Guardian, který získal jeho předběžnou kopii, ve svém projevu. „Jedním z hlavních důvodů pro zavedení našich nových zákonů je fakt, že nárůst prevalence kouření, se v posledních letech projevuje v jediné skupině obyvatel a to konkrétně mezi mladými do 25 let věku. Lákavost vapingových produktů je pro mládež stěžejní a my tomu musíme zabránit.“

Ačkoliv Evropská komise při přípravě novely zákona zohledňuje, že vaping je úspěšným a méně škodlivým nástrojem odvykání kouření, australská vláda jde proti proudu a naopak na vaping nahlíží jako na vstupní bránu právě ke kouření a vzniku závislosti na nikotinu.

Vedle toho se tradiční tabákové cigarety budou i nadále prodávat v každém obchodě v Austrálii -  budou tedy k mání lidově řečeno na každém rohu. Vláda země se v dohledné době nechystá k žádné regulaci v tabákových výrobků.

Butler ve své tiskové zprávě, v níž nová opatření oznamuje, uvádí, že nové daně z tabáku přinesou v příštích čtyřech letech dodatečné 3,3 miliardy dolarů, a podrobně popisuje, jak budou tyto peníze rozděleny. Austrálie má již nyní jednu z nejvyšších sazeb daně na cigarety na světě, což vedlo ke vzniku velkého nelegálního trhu s tabákem. Nyní se více Australanů než kdy jindy obrátí na černý trh, ovšem s poptávkou po elektronických cigaretách a veškerém příslušenství včetně e-liquidů a aromat.

 

Kolikrát může Austrálie zakázat stejnou věc?

Vapingové produkty obsahující nikotin jsou v Austrálii bez lékařského předpisu již zakázány. Úspěch "nového" zákazu bude do značné míry záviset na schopnosti vlády omezit dovoz a potrestat maloobchodníky, kteří prodávají nyní již nelegální jednorázové e-cigarety. Vláda tvrdí, že bude spolupracovat se státy na odstranění vapovacích výrobků z běžných maloobchodních prodejen, jako jsou obchody s potravinami a čerpací stanice.

Zvýšená panika kolem závislosti na nikotinu by také mohla vést k trestnímu stíhání uživatelů vapingu po celé zemi. Za držení drog (kam je nikotin zařazen) bez lékařského předpisu hrozí pokuta až 45 000 dolarů nebo dva roky vězení, v závislosti na tom, ve kterém státě nebo teritoriu je pachatel zatčen.

Výrobky pro vaping s nikotinem jsou v Austrálii bez lékařského předpisu nelegální již mnoho let, ale zákony byly hojně ignorovány vapery, kteří dováželi nikotin ze zahraničí a vyráběli si vlastní e-liquid nebo kupovali e-liquidy bez nikotinu ve vape shopech a přidávali si do něj nikotin sami.

Předsedkyně Královské australské akademie praktických lékařů Dr. Nicole Higgins podpořila opatření na potlačení černého trhu, omezení příchutí a zákaz jednorázových výrobků.

„Musíme udělat mnohem více, abychom omezili počet mladých lidí, včetně dětí a dospívajících, kteří se věnují vapingu,"

řekla.

„To poslední, co chceme, je další mladá generace uživatelů závislých na nikotinu, a protože se mozek mladých lidí stále vyvíjí, obávám se, že pro ně bude ve srovnání s dospělými následné odvykání nikotinu ještě obtížnější."

V roce 2021 předchozí liberální koaliční vláda zavedla revidovaný model pro vapingové produkty s nikotinem pouze na lékařský předpis a slíbila, že zvýší prosazování pravidel na hranicích. Jen málo lékařů se však rozhodlo do programu předepisování zapojit a většina spotřebitelů o něj ani neměla zájem. Vape shopům bylo povoleno pokračovat v prodeji beznikotinových e-liquidů a vapingového hardwaru. Brzy poté zaplavily Austrálii (a také zbytek světa) jednorázová zařízení.

Současná vláda tvrdí, že "usnadní získání lékařského předpisu pro legitimní terapeutické použití", ale není jasné, zda spotřebitelé vapingu budou ochotni překonávat lékařské překážky, aby si mohli koupit vapingové výrobky bez příchuti nebo jen s nízkým obsahem nikotinu. Součástí reformy v současnosti prozatím nejsou žádné konkrétně stanovené formy postihů při porušení zákona, vyjma zasílání namátkově vybíraných produktů na odborné testování a jejich zabavování v případě prokázání obsaženého nepovoleného nikotinu.

Nutno podotknout, že novela zákona nijak nezahrnuje vaping ve formě užívání, z čehož vyplývá, že vapovat lidé v Austrálii smí bez postihu, ale produkty mohou získat jen na zvláštní doporučení lékaře a pouze v lékárnách. Po schválení reformy již nebude nutné, aby se lékaři registrovali a získali tak oprávnění pro autorizované předepisování vapingových produktů s obsahem nikotinu, předpis bude moci vystavit každý běžný praktický lékař.

 

zdroj

zdroj

zdroj