Přejít k hlavnímu obsahu

Elektronická cigareta a životní prostředí. Co mohu udělat?

Většina elektronických cigaret má několik recyklovatelných částí. Hledejte jakékoli skleněné, kovové a plastové součásti, které lze bezpečně odstranit a recyklovat. Díky těmto a dalším faktorům pokaždé, když se kuřák rozhodne přestat kouřit, nevědomky tak pomáhá planetě.  Vaping má menší dopad na životní prostředí než kouření. I když, vědci zdůraznili i negativní dopad, který může mít nezodpovědné zacházení a samotná výroba elektronických cigaret.

Jak je to s kuřáky?

Data stále naznačují, že kuřáci každý rok po celém světě vygenerují více než pět bilionů nedopalků. Je smutné, že mnoho z nich má tendenci se hromadit v parcích, na plážích, v ulicích a na autobusových zastávkách.  Jsou totiž dostatečně malé, tak vypadají neškodně oproti viditelnějšímu druhu odpadu, a je proto pravděpodobnější, že budou nevhodně zlikvidovány.

Výroba cigaret také významně přispívá k odlesňování a znečištění vody, protože chemikálie používané při pěstování tabáku se mohou dostat do vodního systému. Cigarety navíc ročně produkují do ovzduší více než 2,5 milionu tun oxidu uhličitého a 5 milionů tun metanu.

Yogi Hale Hendlin z Centra pro výzkum a vzdělávání v oblasti kontroly tabáku na Kalifornské univerzitě v San Francisku říká:

„Elektronický odpad je celosvětově obrovský problém. Kdykoli vyrobíme něco, co je k dispozici nyní, bude pro nás problémem v budoucnosti.“

Poukázal na to, že debaty o zdravotní politice týkající se elektronických cigaret by měly brát v úvahu také zdraví životního prostředí. Vysvětlil, že každá fáze výroby elektronických cigaret by mohla představovat potenciální poškození životního prostředí, a to od těžby, výroby, používání až po likvidaci.

Víte že: Mnoho elektronických cigaret nelze recyklovat zejména ty jednorázové!

S odvoláním na studii CDC (Center for Disease Control and prevention) z roku 2017 Hendlin vysvětlil, že jen v roce 2015 bylo v USA prodáno více než 58 milionů elektronických cigaret v obchodech s potravinami a smíšeným zbožím. Asi 19 milionů z těchto produktů bylo pro jedno použití.

Výsledný elektronický odpad je často zasílán ze západních zemí do zemí rozvojových, což pro tyto chudší národy představuje environmentální riziko.

„Většina z těchto zařízení neobsahovala pokyny, jak produkty zlikvidovat, a proto  se nakonec spálí, což vůbec není ekologické, “napsal v časopise American Journal of Public Health.

Legislativa Evropské unie týkající se elektronických cigaret, též ztěžuje cestu k šetrnému životnímu prostředí. Omezení velikosti lahviček pro e-liquidy, které obsahují nikotin, znamená, že k dodání stejného objemu produktu je nyní zapotřebí mnohem více plastových lahví.

Co mohou tedy vapeři pro životní prostředí udělat?

Zásadní je už samotný výběr elektronické cigarety, nejmenší dopad na životní prostředí mají zařízení, která se dají plnit, jako je plnitelný tank systém nebo plnitelný cartridge systém (POD). Podrobnější informace a srovnání najdete v kapitole o e-cigaretách.

Umyjte prázdné plastové lahve od e-liquidu, odstraňte jejich etikety a poté je zlikvidujte společně s dalším recyklovatelným odpadem. Tyto malé nádoby lze recyklovat, pouze v případě, pokud jsou nejprve vyčištěny.

Většina e-cigaret má několik recyklovatelných dílů. Vyhledejte proto všechny skleněné, kovové a plastové součásti, odstraňte je a podle toho zlikvidujte.

Postarejte se o své baterie. Výdrž baterie lze prodloužit tím, že se baterie správně nabíjí, takže místo nabíjení přes noc to provádějte ve dne, aby bylo možné zařízení odpojit, jakmile dosáhne plného nabití.

Když vaše baterie dosáhnou konce své životnosti, ujistěte se, že jsou recyklovány a nikoli odeslány na skládku. Baterie obsahují vysoce toxické chemikálie, a proto ve většině měst a obcí najdete speciální kontejnery pro jejich likvidaci.

Pokud si nevíte rady obraťte se na svého prodejce ve specializovaných kamenných prodejnách, ve kterých zároveň najdete speciální kontejnery pro odpad z elektronických cigaret.

Zdroj: https://www.vapingpost.com/2020/09/18/what-can-vapers-do-to-safeguard-the-environment/