Přejít k hlavnímu obsahu

Chorvatsko, Španělsko, Belgie: Evropa v létě přitvrzuje vůči vapingu – a kuřáci trpí

V době, kdy se Evropa snaží chránit zdraví občanů, se zdá, že některá opatření dělají pravý opak. Regulace namířené proti vapingu a nikotinovým alternativám začínají být problémem – nikoliv řešením.

Zatímco vědecká komunita v čele s odborníky na harm reduction (snižování škodlivosti) opakovaně potvrzuje, že vaping a nikotinové sáčky jsou podstatně méně rizikové než klasické cigarety, některé evropské země přistupují k těmto produktům tak, jako by šlo o totéž. Výsledkem jsou zákazy příchutí, vysoké daně a urychlené legislativní procesy, které ohrožují snahy o snížení počtu kuřáků.

Chorvatsko: Sedm dní na vyjádření, nebo mlčte navždy

V Chorvatsku měli stakeholdeři pouze 7 dní na reakci k návrhu daňové úpravy týkající se e-liquidů. Takto krátká lhůta fakticky vylučuje možnost veřejné diskuze. Organizace jako World Vapers’ Alliance a místní skupina CHROM kritizují, že spotřebitelé – tedy ti, kterých se změny nejvíce dotknou – byli z dialogu zcela vyřazeni. Navržená daň by zdvojnásobila cenu mnoha e-liquidů, což může zásadně omezit dostupnost vapingu pro dospělé kuřáky hledající méně škodlivou alternativu. Ale nejde jen o peníze – jde o signál. Danění méně škodlivých produktů jako by šlo o cigarety ignoruje důkazy a posílá kuřákům zprávu: „Je to jedno, všechno je špatné.“ To může vést nejen k návratu ke klasickým cigaretám, ale i k rozmachu černého trhu – bez regulace, bez kontroly, bez bezpečnosti.

Hrvatska

Španělsko: Přestaňte, nebo se vraťte k cigaretám

Ministerstvo zdravotnictví ve Španělsku navrhlo drastické omezení nikotinových sáčků:

  • Max. obsah nikotinu 0,99 mg

  • Zákaz všech příchutí kromě tabákové

A to navzdory tomu, že průzkum (Dynata pro Tholos Foundation) ukázal, že:

  • 66 % uživatelů sáčků je začalo používat kvůli odvykání kouření

  • 90 % považuje příchutě za klíčové, aby u alternativy vydrželi

Třetina uživatelů uvedla, že by se kvůli zákazu příchutí vrátila ke klasickému kouření. Další třetina by přešla na černý trh. A jen 6 % by přestalo s nikotinem úplně. Zákazy tedy neřeší poptávku – pouze ji přesouvají do nebezpečnějších vod.

Belgie a EU: „Bez příchutí není úniku“

Na úrovni celé EU přichází z Belgie návrh na celounijní zákaz ochucených e-cigaret. Důvod? Ochrana mládeže. Záměr chvályhodný – ale cesta špatná.
Zákaz příchutí může:

  • odradit dospělé kuřáky od přechodu na méně škodlivé alternativy

  • nijak neřešit skutečný problém – nedostatečnou kontrolu věku a prodejních kanálů

Příchutě nejsou trik na děti. Jsou to klíčový nástroj pro dospělé, jak si odvyknout chuť tabáku a vydržet bez cigaret.

Švédsko ukazuje, že to jde i jinak

Zatímco Brusel hledá přísnější cesty, Švédsko nabízí odpověď: téměř bezkouřová populace díky akceptaci snusu a moderních nikotinových produktů. Ne zakazování – ale regulace s ohledem na rizika. Ne všechno nebo nic, ale škálování škodlivosti. Díky tomu má Švédsko nejnižší výskyt nemocí souvisejících s kouřením v Evropě.

A co Česká republika?

V Česku jsme si prošli vlastní „houpačkou“ – zavedení kolků, růst daní a zmatky kolem nových produktů. Mnoho uživatelů přešlo zpět ke klasickému kouření nebo levnějším, méně bezpečným alternativám.

V roce 2024 a 2025 se český trh částečně stabilizoval, ale obavy z evropské regulace přetrvávají. Pokud by EU opravdu zavedla zákaz příchutí, dopadlo by to i na náš trh. Při pohledu na čísla z e-shopů i kamenných prodejen je přitom jasné – příchutě tvoří většinu poptávky, a to mezi dospělými uživateli.

Závěrem: Chraňme zdraví, ne postavení

Evropa stojí na rozcestí. Buď budeme prosazovat regulace založené na důkazech, které rozdělují produkty podle míry škodlivosti, nebo se vydáme cestou plošného zákazu a trestání těch, kdo se snaží přestat. Věda mluví jasně. Politika musí dohnat. Pokud chceme opravdu snížit počet kuřáků, musíme chránit ty, kdo se rozhodli pro méně škodlivou cestu – ne jim házet klacky pod nohy.