Přejít k hlavnímu obsahu

Francie zakáže jednorázové e-cigarety, aby zabránila "špatným návykům" mezi mladými vapery

Francie plánuje zakázat jednorázové elektronické cigarety jako součást svého národního plánu kontroly tabáku - ale nezvyšuje daně na žádné tabákové výrobky.

V interview s francouzskou televizí RTL řekla francouzská premiérka Élisabeth Borne, že vláda jedná, protože jednorázové výrobky pro vapování, nazývané v Francii puffy, dávají mladým uživatelům "špatné návyky".

Nejde jen o nikotin, je to reflex a gesto, ke kterým se mladí lidé přivykají, a tím se dostávají k závislosti na tabáku,

řekla Borne.

Myslím si, že to musíme zastavit.

Nicméně v novém plánu na kontrolu tabáku nebudou žádná nová fiskální opatření na omezení konzumace tabáku. Ceny cigaret byly loni indexovány na inflaci a daně na tradiční tabákové výrobky byly letos zvýšeny.

Neplánujeme je zase zvýšit příští rok,

 uvedla premiérka. 

To ale neznamená, že nejsme velmi pozorní k růstu konzumace tabáku, což víme.

Borne uvedla, že tabák každý rok zabije ve Francii 75 000 lidí. Když byla v rozhovoru dotázána, jak očekává, že bude bojovat proti kouření bez dalšího zvyšování daní, Borne řekla, že se to stane středem nového národního plánu proti závislosti na tabáku, který brzy představí vláda.

Tento rok jsme dali signál ohledně cen, příští rok nemáme v plánu zvyšovat daně, ale zavedeme nová opatření, jako je zákaz puffů.

Vítané opatření nebo kontraproduktivní?

Rozhovor Borne, který byl vysílán 3. září jako součást nedělního pořadu RTL Focus Dimanche, vyvolal smíšené reakce mezi zdravotníky a zastánci vapingu. Zdravotnické organizace a odborníci přivítali oznámení premiérky jako pozitivní krok k ochraně veřejného zdraví. V rozhovoru s francouzskou televizí BFMTV pneumolog Frédéric Le Guillou, prezident asociace pro respirační zdraví Santé Respiratoire France, řekl, že zákaz jednorázových e-cigaret je "výborná zpráva", protože jak asociace, tak aliance ACT proti tabáku v minulých týdnech na jeho zavedení tlačily.

Puffy jsou marketingovým nástrojem, který průmysl používá k cílení na mládež, zejména na adolescenty, s extrémně živými barvami a chutěmi, které mají rádi,

řekl.

Mohou obsahovat až 20 mg nikotinu na ml, což je obrovské množství, a i když jsou některé bez nikotinu, stále způsobují závislost u mladých uživatelů, a to jen gestem přinést tyto předměty k ústům.

Ale francouzská asociace pro vapování Sovape zpochybnila vědecký základ Borneových prohlášení spojujících jednorázové e-cigarety s kouřením mládeže.

Naše asociace by ráda věděla o oficiálních datech ohledně věku uživatelů e-cigaret,

uvedla. 

Kde můžeme najít tato data, která motivují rozhodnutí zakázat vapingový výrobek, který už nemůže být prodáván nezletilým?

Sovape uvedla, že cílení na vapingový výrobek pro taková opatření bude kontraproduktivní pro boj proti závislosti na tabáku ve Francii a nesouzní s lekcemi, které se naučily v jiných zemích, jako je Spojené království, kde je vaping považován za nástroj k ukončení kouření a jeho používání je motivováno národními anti-kouřícími politikami. 

Ve Francii dnes oznámíme zákaz jednorázových e-cigaret, ikonické opatření zastánců proti kouření, které očerňuje vaping, což je nejhorší nepřítel kouření tabáku,

uvedla Sovape.

Jen pro připomenutí, ve Francii je třikrát více kuřáků než ve Spojeném království a zatímco jejich počet tam klesá, zde roste.

Zákaz byl vládou již dříve signalizován, takže by neměl přijít jako úplné překvapení.