Přejít k hlavnímu obsahu

Zpátky do minulosti, kdo vynalezl elektronickou cigaretu?

Přemýšleli jste někdy, kdo vynalezl e-cigaretu? Je to příběh, který sahá až do počátku 60. let minulého století a rozhodně není zlý. V médiích se totiž můžete dozvědět mnoho strašidelných příběhů, které se nezakládají na pravdě.

Aktivisté proti vapingu a někteří novináři mnohdy naznačovali nebo dokonce otevřeně prohlašovali , že e-cigarety jsou vynálezem tabákových společností, aby vyvolaly u mladých lidí závislost na nikotinu a nakonec z nich udělaly kuřáky a přiměly je k nákupu cigaret. Pravdou je, že tabákové společnosti nemají s vynálezem elektronických cigaret absolutně nic společného. Ve skutečnosti je celé roky ignorovali nebo dokonce podporovali snahy o jejich zákaz.

Realita je taková, že e-cigarety vynalezli lidé, kteří chtěli přestat kouřit.

Kdo tedy byli vynálezci?

První elektronická cigareta byla vyvinuta v Americe. V roce 1963 požádal Herbert A Gilbert o patent na svoji „bezkouřovou ne tabákovou cigaretu“ a patent mu byl udělen v roce 1965. Gilbertův vynález neobsahoval nikotin, ale produkoval aromatizovanou páru, která měla nahradit tabákový kouř.

gilbert první elektronická cigareta

Gilbert se ve skutečnosti dostal až k výrobě prototypů, ale v tu dobu o ně nebyl komerční zájem. Lékaři si teprve pomalu začali uvědomovat jak nebezpečné kouření je. V roce 1963 kouřilo asi 44% amerických žen a více než polovina amerických mužů. Nikdo se nebál zdravotních rizik, takže nikdo nehledal bezpečnější alternativu.

Byly zde také některé technické výzvy. Gilbertovy konstrukce se spoléhaly na napájení z baterie, ale technologie baterií na počátku 60. let byla daleko za současným stavem. Dobíjecí baterie byly drahé a obvykle těžké, konvenční baterie také nebyly levné a měly omezené množství energie. První elektronická cigareta předběhla dobu společensky i technologicky a po udělení patentu Gilberta tento koncept na téměř 40 let usnul.

Průlom

V roce 2001 se však znovu objevil. Hon Lik byl farmaceut a odborník na čínskou tradiční medicínu, který pracoval ve výzkumné laboratoři pro zemědělství. Jeho otec zemřel na rakovinu a Hon byl  sám silný kuřák a tak se rozhodl, že je čas s tímto zlozvykem skončit. Stejně jako mnoho lidí před ním zkusil nikotinové náplasti a stejně jako mnoho lidí před ním zjistil, že ve skutečnosti nefungují moc dobře. Naštěstí měl Hon dovednosti, zdroje a touhu, zkusit něco jiného.

HON lik první elektronická cigareta

Začal experimentovat s odpařovacím systémem a testoval různé kapaliny, aby našel tu, která by mohla replikovat pocit vdechování tabákového kouře. Nakonec se rozhodl pro propylenglykol, běžnou přísadu do potravin. Je netoxický, vytváří uspokojivou páru a je dobrým rozpouštědlem pro nikotin a látky určené k aromatizaci. Spolu s rostlinným glycerinem je stále jednou z hlavních složek dnešních e-liquidů.

Dalším krokem bylo vymyslet něco, co by lidé mohli skutečně použít. Velkou výhodou, kterou neměl Herbert A Gilbert, byly cenově dostupné vysokokapacitní baterie. Moderní lithium-iontové baterie, které se používají v telefonech, iPodech a laptopech, mohou uchovávat dostatek energie pro provoz e-cigarety na celé hodiny.

Honovy první návrhy používaly ultrazvukový zářič, paprsek stlačené kapaliny se vysokofrekvenčními vibracemi změnil na mlhu jemných kapiček. Tento design si v roce 2003 patentoval pod patentovým číslem "US8511318B2". Když však v roce 2004 vyšel první komerční produkt, nepoužíval už ultrazvukový systém. Hon místo toho přešel na atomizér s vyhřívanou cívkou, přičemž použil stejný princip jako Gilbertův původní design. Všechny následující elektronické cigarety už využívají tento systém.

Kde jsme dnes

Hon Lik a Herbert A Gilbert mají velkou zásluhu na základním designu moderních elektronických cigaret, ale produkty, které si dnes můžeme koupit, ovlivnilo mnoho dalších vynálezů. Například dva britští vapeři, Umer a Tariq Sheikh, vylepšili základní třídílný design a vymysleli systém cartomizéru. Dva další Britové, Matt a Ted Rogers, vyvinuli první MOD.

MOD elektronická cigareta

Od té doby byly vyzkoušeny desítky vylepšení, mnoho z nich se stalo úspěšnými a dnes se běžně používá. Vynálezci, kteří tento koncept vyvinuli a vytvořili z něj skutečný produkt, nám dali skvělý základ, na kterém můžeme stavět, proto je moderní vapingové zařízení tak dobré. A samozřejmě to všechno zvládli bez pomoci cigaretového průmyslu.