Přejít k hlavnímu obsahu

Roste množství studií o dopadech vapování

Dopad vapování na zdraví srdce a plic je stále tématem intenzivních diskusí. Některé studie se pokoušely propojit vapování se zvýšeným rizikem srdečních chorob, poškozením plic a zhoršením respiračních funkcí. Zároveň však narůstá množství důkazů, že kuřáci, kteří přejdou na e-cigarety, mohou tato rizika výrazně minimalizovat.

Univerzita ve Wisconsinu (UW) nedávno získala grant ve výši 5,7 milionu dolarů od Národního institutu zdraví (NIH) na pětiletou studii dlouhodobých dopadů vapování na zdraví srdce a plic. Studie nazvaná „Vape Check“ si klade za cíl přinést nejkomplexnější dosavadní důkazy o tom, jak vapování ovlivňuje kardiovaskulární a respirační systém a jaké zdravotní riziko představuje.

Tento výzkum je společným projektem UW Health Preventive Cardiology Program a UW Center for Tobacco Research and Intervention (UW-CTRI). Na čele výzkumu stojí profesor medicíny Dr. James Stein, ředitel programu Atherosclerosis Imaging Research, a Tim Baker, odborník na klinickou psychologii a zástupce ředitele UW-CTRI.

Výzkum a jeho metodologie

V rámci studie bude osloveno 600 účastníků, z toho 400 dospělých, kteří vapují pravidelně minimálně jeden rok, a 200 osob, které nikdy nekouřily ani nevapovaly. Tito účastníci budou po dobu tří let podstupovat pravidelné zdravotní kontroly na UW–Madison. Testy budou zahrnovat měření vitálních funkcí, analýzu biomarkerů zánětu a kardiometabolického zdraví a vyšetření arteriálního zdraví pomocí ultrazvuku. Dále se budou provádět CT skeny plic a budou shromažďována data o užívání nikotinu a vapovacích vzorcích, aby bylo možné pochopit souvislost mezi vapováním a biologickými změnami v těle.

Tento přístup by mohl poskytnout ucelenější pohled na vztah mezi vapováním a dlouhodobým zdravím, což je aspekt, který zůstává stále nejasný. Dosud bylo provedeno několik krátkodobých studií, ale systematické sledování po dobu několika let by mohlo přinést přesnější odpovědi na otázky, které veřejnost i odborníky zajímají.

Problém v návrhu studie

Zásadní problém v metodologii této studie spočívá v tom, že jediným požadavkem pro zařazení 400 vapujících účastníků je pravidelné užívání e-cigaret po dobu nejméně jednoho roku a skutečnost, že v současné době nekouří. Studie však nebere v potaz jejich kuřáckou minulost. Toto opomenutí je přinejmenším problematické, protože většina uživatelů e-cigaret jsou bývalí kuřáci. Jakékoli kardiopulmonální poškození zjištěné u těchto účastníků by proto s velkou pravděpodobností bylo důsledkem jejich předchozího kouření, nikoli samotného vapování.

plicní

Nová zjištění ohledně přechodu z cigaret na e-cigarety

Nedávná studie publikovaná v prestižním časopise The Lancet znovu potvrdila, že přechod z klasických cigaret (CCs) na e-cigarety (ECs) může zmírnit respirační příznaky a potenciálně přinést výhody kuřákům, kteří se snaží s kouřením skoncovat.

Dýchací onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) a bronchitida, jsou běžně spojována s kouřením a způsobují vážné zdravotní komplikace, včetně snížení plicní kapacity, omezení fyzické aktivity a zvýšené potřeby hospitalizace. Cílem této studie bylo zjistit, zda přechod na e-cigarety může tyto příznaky zmírnit ve srovnání s pokračujícím kouřením klasických cigaret.

Výsledky studie

Tým výzkumníků analyzoval data od více než 5 600 dospělých Američanů bez předchozích plicních onemocnění. Účastníci byli klasifikováni podle závažnosti svých respiračních symptomů na základě indexu pískotů a nočního kašle. Studie porovnávala výsledky mezi těmi, kteří pokračovali v kouření, těmi, kteří přešli výhradně na e-cigarety, a těmi, kteří kouření zcela zanechali.

Výsledky ukázaly, že kuřáci se středně těžkými symptomy, kteří přešli na e-cigarety, měli o 31 % vyšší pravděpodobnost zlepšení příznaků ve srovnání s těmi, kteří pokračovali v kouření. Kuřáci, kteří s kouřením přestali úplně, měli dokonce o 36 % vyšší šanci na zlepšení.

Kontroverze kolem dvojího užívání

Riziko zhoršení symptomů bylo nižší u těch, kteří přešli pouze na e-cigarety nebo přestali kouřit, oproti těm, kteří pokračovali v kouření klasických cigaret. U osob, které kombinovaly kouření klasických cigaret s vapováním (tzv. dual use), nebylo pozorováno žádné významné zlepšení. To opět podtrhuje význam úplného přechodu na e-cigarety pro dosažení zdravotních přínosů.

Kromě toho se ukazuje, že přechod na e-cigarety může mít i další pozitivní dopady na životní styl. Lidé, kteří se zbavili klasických cigaret, často uvádějí lepší chuťové vnímání, zvýšenou úroveň energie a zlepšenou fyzickou kondici. Tento fenomén naznačuje, že potenciální výhody vapování sahají i za hranice pouhého omezení zdravotních rizik.

Vědecké důkazy nelze ignorovat

Zatímco vapování nikdy nebylo doporučováno pro nekuřáky, vědecké důkazy od renomovaných odborníků, jako jsou kardiolog Dr. Konstantinos Farsalinos a pneumolog Dr. Ricardo Polosa, potvrzují, že vapování přináší výrazně nižší zdravotní rizika ve srovnání s kouřením. Jejich studie a mnoho dalších výzkumů ukazují výrazné zlepšení kardiovaskulárního a plicního zdraví u kuřáků, kteří přešli na vapování.

Další dlouhodobé studie jsou stále nutné, ale současné důkazy silně podporují vapování jako nástroj ke snižování škod způsobených kouřením. Pro kuřáky, kteří hledají cestu ke zlepšení svého zdraví, se vapování jeví jako schůdná a bezpečnější alternativa ke klasickým cigaretám.