Průzkum zadaný organizací Action on Smoking and Health (ASH), britskou organizací usilující o zmírnění škodlivých dopadů tabáku, v souladu s předchozími poznatky naznačil, že elektronická cigareta není vstupní branou ke kouření.
Pouze 2% uživatelů elektronických cigaret nikdy před tím nekouřilo!
V Roce 2020 se poprvé používání elektronických cigaret a meziročně snížilo ze 7,1% na 6,3% dospělé populace ve Velké Británii, což je 3,2 milionu lidí.
Více než polovina (58,9%) současných vaperů jsou bývalí kuřáci a jejich podíl meziročně vzrostl, zatímco podíl vaperů, kteří zaroveň kouří (známí jako dvojí uživatelé ), klesl v roce 2020 na 38,3%.
Podíl dospělých kuřáků, kteří nikdy nezkoušeli e-cigarety, rychle klesal od roku 2010 do roku 2014 a dále klesal, ale již postupně, od roku 2015. V roce 2020 to bylo 32,4%.
Zjištění rovněž naznačují, že pouze 2% současných vaperů nikdy nekouřili a celkově 60% dospělých vaperů označilo své zdraví za „důvod číslo jedna pro užívání elektronických cigaret“. Michael Landl, ředitel Aliance World Vapers ' , poukázal na to, že tyto výsledky opět ukazují, že „vaping je cesta jak přestat kouřit “.
Vaping není vstupní branou ke kouření
Navzdory několika studiím, které docházejí k závěru, že vaping nejen není bránou ke kouření, ba naopak studie naznačují, že je bránou k odvykání kouření. Australští vědci snaží tuto chybnou “teorii brány” přivést zpět k životu. Zejména k ospravedlnění státem nařízených regulací.
Jako reakci na tuto teorii, australští profesoři v oblasti veřejného zdraví a kouření Colin Mendelsohn a Wayne Hall zdůraznili, že existuje věrohodnější vysvětlení, proč mladí lidé, kteří vapují pak i častěji kouří, jsou to osobnostní faktory. To znamená, že ti dospívající, kteří vapují, rádi riskují, a proto také častěji kouří, pijí alkohol, užívají konopí , jiné látky a nechráněný sex. Tento argument již zdůraznili i další odborníci v několika studiích.
Zdroj: www.researchgate.net