Přejít k hlavnímu obsahu

Členské státy EU vyjadřují obavy z vyloučení z jednání EC na COP10

Následující nedávné zprávy odhalují, že Evropská komise se pokoušela prosazovat své agendy v oblasti kontroly tabáku zákeřným způsobem. Sedm členských států EU vyjádřilo vážné obavy z toho, že jsou vyloučeny z jednání, která Komise chystá uskutečnit během známého setkání COP-10.

Dříve v tomto měsíci unikl dokument Evropské komise, který naznačoval, že EC se snaží rozšířit zákaz snusu na celou EU i na nikotinové tabákové sáčky. Toto bylo následováno důkazy, že komise plánuje obcházet parlamentní a veřejný dohled tím, že takové záležitosti uzavře v utajení během konference COP-10 v Panamě a poté je předloží Evropskému parlamentu jako hotovou věc.

Bulharsko, Česká republika, Kypr, Řecko, Itálie, Rumunsko a Slovensko vydaly společné prohlášení, ve kterém upozornily na změnu přístupu Evropské komise z obvyklého konsenzuálního přístupu k využití článku 218 (9) SFEU. To je znepokojivé, protože tímto se Komisi přiděluje význačná role v jednáních v Panamě, což vytěsňuje jednotlivé země. Členské státy zdůraznily, že konsenzuální model, který byl dodržován v minulých devíti jednáních, byl úspěšný, a nedostatek vysvětlení nebo vysvětlení změny je velmi znepokojující.

hlasování

Všech členských států i spotřebitelů by mělo být umožněno usednout ke stolu. Michael Landl, ředitel Světové aliance vapérů (WVA), má obavy, že důležité diskuse ovlivňující miliony vaperů a kuřáků v celé EU nemusí přesně zastupovat různé pohledy a zájmy všech členských států. Zdůraznil důležitost zvýšení hlasu a naslouchání hlasům těchto národů.

Podle informací od serveru Politico tyto členské státy vyjádřily lítost nad absencí silného návrhu na pracovní skupinu věnovanou novým produktům. Vznikly obavy ohledně strategie EU pro účast ve skupinách odborníků FCTC, zejména ohledně zastoupení, rotace a koordinace mezi 27 členskými státy.

V jiných zprávách napsalo 52 globálních spotřebitelských organizací dopis Vysokému komisaři OSN pro lidská práva, Volkera Türka, v němž žádají Organizaci spojených národů, aby zaručila univerzální právo na zdraví a podpořila strategii snižování kouření pomocí harm reduction. Výkonná koordinátorka Koalice asijsko-pacifických advokátů harm reduction v oblasti tabáku (CAPHRA), Nancy Loucas, vyjádřila podporu této žádosti a zdůraznila nutnost, aby WHO uznala harm reduction jako legitimní a opírající se o důkazy opatření týkající se kouření.

Koncepce harm reduction je oficiálně uznávána, ale není uplatňována Loucas vysvětlila, že právo na zdraví, základní princip obsažený v různých smlouvách OSN, rámcové úmluvě WHO o kontrole tabáku (FCTC) a dalších oficiálních dokumentech, ve skutečnosti uznává koncepci harm reduction. Tato samá koncepce je však odsuzována FCTC a zcela vynechána z diskuzí týkajících se snižování celosvětového kouření.

Loucas vyjádřila obavy ohledně restriktivních opatření WHO týkajících se bezpečnějších alternativ k kouření a uvedla, že nedávná Západo-pacifická deklarace, podepsaná více než 80 subjekty, požaduje transparentnost na schůzkách FCTC. Zatímco otevřený dopis panu Türkovi vyzývá WHO, aby uznala harm reduction v souvislosti s kouřením, prověřila politiky na základě aktuálních vědeckých důkazů, podpořila členské státy OSN a WHO v přijímání strategií harm reduction a zapojila spotřebitelské organizace na schůzkách WHO FCTC.

CAPHRA zdůraznila, že harm reduction hraje klíčovou roli při snižování kouření a podpoře veřejného zdraví a vyzvala OSN, aby jednala v zájmu ochrany práva jednotlivců na zdraví, včetně kuřáků.