Přejít k hlavnímu obsahu

POD vs. MOD ?

POD vs. MOD co je lepší ? Lze na to vůbec odpovědět? Mnoho výrobců elektronických cigaret se poslední dobu pohybuje spíše směrem k sadám PODů, ale je to správná cesta vpřed? Mohou PODy skutečně konkurovat kombinaci MOD & TANK?

POD systémy

Asi před 5 nebo 6 lety se začaly objevovat některé z prvních skutečných PODů. Tyto soupravy měly v té době do značné míry jeden cíl, co nejjednodušší použití.  To se dnes už změnilo, můžete si vybrat z mnoha různých PODů. Výrobci se v některých případech snaží nabídnout modely které by zachovaly funkčnost MODu s pohodlím PODu.

Vzhled a dojem z PODů se také zlepšil od svého debutu, zejména v produkci páry, která už může soupeřit s některými MODy a TANKy. Otázka tedy zní, potřebujete tedy stále samostatnou baterii (MOD) a nádrž (TANK) k tomu aby jste měli definitivní zážitek z vapingu? 

PODy mají buď jednorázové cartrige tj. nádrž s cívkou, takže můžete staré vyhodit a jednoduše je vyměnit za nové nebo cartrige plnitelné, které můžete používat opakovaně. 

POD1 POD2

Výhody PODů

Nejnápadnější výhodou je snadná údržba a použití, díky čemuž je sada PODů ideální pro nové vapery.

Toto jednoduché použití přivedlo mnoho nových vaperů, kteří díky nim přestali kouřit, což je skvělé! Celková jednoduchost PODů a vývoj technologie už dokáže do nich vměstnat pokročilé čipy, což rozšiřuje možnosti jejich nastavení jako je výkon apod.

PODy jsou také kompaktní a lehké ve srovnání s některými kombinacemi MOD a TANK, což mnoho lidí též vnímá jako výhodu.

POD systémy jsou excelentní s nikotinovými solemi. Mnoho ostřílených vaperů používá PODy právě v této kombinaci a běžný MOD & TANK se standardními e-liquidy.

Nevýhody PODů

Výdrž baterie v PODech má tendenci být poměrně slabá ve srovnání s MODy a TANKy. Některé sady PODů můžete získat i s většími bateriemi, ale ty nejsou tak rozšířené.

PODy mají omezenou možnost použití různých cívek a nádrží. To je jedna oblast, kde MODy a TANKy opravdu září, protože v případě potřeby můžete TANK vyměnit za něco úplně jiného s PODem to udělat v drtivé většině nemůžete. Existuje totiž opravdu minimální množství variant kde je cartrige zaměnitelná pro různé POD systémy.

Mnoho PODů je vhodných pro styl vapingu MTL (z úst do plic), i když existuje několik, se kterými můžete vapovat DTL (přímo do plic). Nejsou proto vhodné pro vapery, kteří rádi vytvářejí velké mraky páry. Existují výjimky, kde je výkon PODu dostatečný i na opravdu nadprůměrné množství vytvořené páry, srovnatelné s běžným setem MOD & TANK což ukazuje jak daleko se dostali.  Nicméně se to ale, značně podepisuje na výdrži integrované baterie, vysoký výkon pro žhavení a tvorbu páry má tedy svou cenu. 

A konečně, mnoho PODů neobsahuje vyměnitelné baterie.  Čekání na nabití může být bolestné, pokud POD nemá funkci “passthrough” tedy možnost používání v průběhu nabíjení. V případě MODů toto neplatí, tam je většinou možné vybitou baterii jednoduše vyměnit za nabitou, kterou můžete mít vždy u sebe, protože u MODů můžete baterii vyjmout.

MOD & TANK systémy

MODy a TANKy nabízejí vaperům skutečnou svobodu při výběru toho, co je pro ně nejlepší. Tento typ elektronických cigaret existuje už léta a je nejběžnějším a nejvíce používaným systémem.

Je ale kombo MOD a TANK lepší než POD? Nebo začíná tento systém už ukazovat svůj věk? Podívejme se na to spolu blíže.

MOD

Výhody MODů a TANKů

MODy a TANKy jsou bezpochyby nejvšestrannější vapovací sadou jakou můžete použít. K dispozici jsou různé velikosti, barvy i materiály MODů a existují nádrže doslova pro každého vapera. Výdrž baterie vás ve většině případů nemusí trápit, protože dnešní MOD má často přehledný displej, na kterém vidíte stav baterie, tu můžete buď v případě potřeby snadno vyměnit a nebo alespoň regulovat výkon zařízení, pokud opravdu potřebujete prodloužit výdrž své elektronické cigarety na maximum. PODy mají také přizpůsobitelné nastavení, ale zdaleka ne úrovni nabízené kombinací MOD & TANK.

Variability MODů a TANKů je tedy víceméně nekonečná, nikdo vás nenutí používat přednastavený hardware, takže pokud potřebujete větší výkon, můžete koupit výkonnější (např. dvoubateriový) MOD a nebo pořídit TANK, který je osazen žhavícím tělesem na vyšší výkon, často označované jako “sub-ohm” což je často spojeno se stylem vapingu DTL. 

V kombinovaném režimu MOD & TANK můžete použít prakticky jakýkoliv e-liquid. S vysokým obsahem VG se velmi dobře hodí pro DL použití. Naopak velmi častý poměr 50% VG / 50% PG je více oblíbený pro styl MTL. Opět variabilita těchto zařízení je jejich hlavní předností a i díky tomu je toto častá volba vaperů. 

A konečně, MODy a TANKy nabízejí bezkonkurenční produkci páry, ke které se PODy sice snaží přiblížit, ale MODy stále vedou. Pokud používáte sub-ohmovou cívku, RDA nebo RDTA TANK s e-liquidem o vysoké hustotě, můžete vytvořit opravdu obrovské množství chutné páry.

Nevýhody MODů a TANKů

Stejně jako u PODů budou nevýhody MODů a TANKů do značné míry záviset na osobních preferencích, ale přesto je třeba je zmínit.

MODy a TANKy mohou být těžké, zpravidla se dá říci, že čím větší výkon, tím větší hmotnost, takže je obtížnější je nosit s sebou jen tak po kapsách, hlavně některé z těch větších. 

Nastavení může být komplikované a matoucí. Několik režimů a nastavení VT (proměnná teplota) mohou být noční můrou, zejména pro ty vapery, kteří chtějí jen kliknout a vapovat.

Některé TANKy mohou mít tendenci k úniku e-liquidu. Ať už je to špatný design cívky, příliš velké otvory pro přívod vzduchu (platí zejména pro výkonnější “sub-ohm” TANKy) nebo prasklé těsnění, může to být pro vapery frustrující, zvláště pokud jste venku, když se to stane! PODy mají tendenci být odolnější vůči úniku, takže pokud potřebujete bezstarostnou e-cigaretu, odpovědí pro vás mohou být právě PODy.

Závěr

Měli byste si tedy vybrat POD nebo jít do kombinace MOD & TANK? Pokud si stále nejste jisti, ještě jednou se pokusíme vše shrnout.

PODy

Sady PODů jsou ideální pro nové vapery, kteří hledají jednoduchý a bezproblémový vstup do vapingu. Jsou lehké, kompaktní, snadno použitelné, plnitelné, se snadnou údržbou  a obvykle velmi cenově dostupné. Pokud jste nový vaper a nemáte rádi nic příliš komplikovaného, ​​měli byste investovat přesně do této kategorie.

Stávající vapeři, kteří si chtějí užít nikotinové soli, by také mohli PODy zbožňovat. Tyto soupravy jsou ideální pro maximální využití tohoto typu e-liquidu. Stejně tak, pokud potřebujete záložní sadu, kterou můžete strčit do kapsy nebo nechat v autě, pak byste jejich přednosti měli zvážit.

MODy & TANKy

Kombinace MODů a TANKů vám poskytne jedinečný zážitek z vapingu. Noví vapeři, kterým nevadí trochu větší množství údržby, budou mít šanci na to, aby jejich přechod z cigaret  na vaping byl trvalý.

Existuje mnoho snadno použitelných MODů a TANKů, které jsou ideální i pro nového vapera.

Pro milovníky velkých mraků páry není nic lepšího než MOD &TANK. Schopnost používat e-liquid s vysokým obsahem VG a být schopen jen rychlou výměnou TANKu změnit kompletně zaměření z DTL na MTL, ve které si můžete pro změnu vychutnat i nikotinové soli nebo váš oblíbený tabáček v poměru 50% VG / 50% PG. To je skutečná svoboda a možnost vapovat přesně tak jak vám vyhovuje.

Schopnost přizpůsobit zážitek z vapingu pomocí různých nastavení znamená, že bez ohledu na to, jak zkušený vaper v danou chvíli jste a jak se bude vyvíjet vaše cesta, MODy a TANKy se vždy budou moci vyvíjet s vámi.

Více o jednotlivých typech elektronických cigaret dozvíte v kapitole E-cigarety