Nedávná studie publikovaná na konci roku 2020 v JAMA Network zkoumala rozdíly v kvalitě vnitřního ovzduší mezi kuřáckými a nekuřáckými budovami státního bydlení v New Yorku.
NYC: Studie porovnání kvality ovzduší v kuřáckém a nekuřáckém bydlení
V srpnu 2018 americké ministerstvo bydlení a rozvoje měst prosadilo celostátní zákaz kouření uvnitř nebo v blízkosti veřejných bytových zařízení. Zákaz původně přijala Obamova vláda v roce 2016 a zakazuje používání cigaret, doutníků a dýmek v prostorách státního bydlení.
Zákaz kouření platí i do vzdálenosti 10 metrů od administrativních budov.
Zákaz kouření uvnitř a v blízkosti budov je jediný způsob, jak plně ochránit lidi před pasivním kouřem. Kromě ochrany obyvatel a zaměstnanců před pasivním kouřením vytváří tato politika zdravé prostředí, které povzbuzuje kuřáky, aby přestali nebo se pokusili kouření omezit, uvedl HUD k přijetí zákazu.
Funguje zákaz?
Studie s názvem „Vyhodnocení expozice kouři ve veřejném bydlení v New Yorku po zavedení federální politiky bydlení bez kouře z roku 2018“ měla za cíl zjistit účinnost této legislativy.
Kohortní studie analyzovala kvalitu vnitřního ovzduší v domácnostech 263 nekuřáckých rodin a společných prostorách v 10 budovách veřejného bydlení v New Yorku a porovnala je s kvalitou ovzduší v nízkopříjmových nestátních budovách, které nespadají pod regulace státu.
Srovnávala úroveň koncentrace nikotinu z pasivních filtrů potažených hydrogensíranem před vs 12 měsíci po zavedení federální politiky. Sekundární výsledky zahrnovaly změny v částicích o průměru menším než 2,5 μm, měřené nízkonákladovými monitory částic, a počty nedopalků cigaret ve společných oblastech.
Vědci překvapivě nenalezli žádný rozdíl v koncentraci nikotinu nebo hladinách pevných částic mezi těmito dvěma typy bydlení. Tato zjištění naznačují, že je zapotřebí další politiky podpory a vynucování, aby bylo zajištěno, že obyvatelé budou tento zákaz dodržovat.
Podrobné výsledky kvality ovzduší v kuřáckých bytech ze naleznete ve full textu studie.