Přejít k hlavnímu obsahu

Co jsou to jednorázové e-cigarety?

Jednorázové e-cigarety sice existují téměř od doby, kdy vaping začal, ale za posledních pár let prudce vzrostla jejich popularita. Staly se jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak přejít z tabákových cigaret na vaping.

Představují maximálně snadný způsob, jak začít s elektronickým kouřením a poskytují pohodlnou a bezproblémovou cestu, jak získat svou denní dávku nikotinu aniž byste se museli učit jakkoliv zacházet s byť nejjednodušší plnitelnou e-cigaretou. Mají však i určité nevýhody, zejména při dlouhodobém používání. 

V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět o jednorázových e-cigaretách včetně jejich výhod a nevýhod a přehledu nejlepších značek, které můžete vyzkoušet. Dozvíte se také, jak přejít na opakovaně plnitelná zařízení až budete připraveni – takový přechod, vám pak ušetří peníze a zároveň je o trochu přívětivější k životnímu prostředí. 

Jednorázová e-cigareta je elektronický systém dodávání nikotinu, který nevyžaduje žádnou montáž nebo nastavení. Na trh je spotřebitelům dodáván předem naplněný e-liquidem a je připraven k použití ihned po vybalení z krabičky. E-liquid obvykle (ale ne vždy) obsahuje nikotin. Po vybití baterie a/nebo spotřebování e-liquidu je zařízení určeno k likvidaci. 

 

Z čeho se vlastně skládá jednorázové zařízení?

 

Jednorázová zařízení obsahují následující prvky: 

1. Baterie, obvykle lithium-iontová, která poskytuje energii.
2. Spirálka, která se zahřívá a tedy odpařuje e-liquid..
3. Pod (tank), který obsahuje e-liquid.
4. E-liquid, který obsahuje propylenglykol, rostlinný glycerol a příchutě. Může a nemusí obsahovat také nikotin.
5. Náustek. 

anatomy

 

Jak fungují jednorázové e-cigarety?

 

Potahování z jednorázového zařízení je řešeno automatickým spínáním, stačí si tedy z cigarety potáhnout a senzor sám uvede do provozu baterii, která spustí žhavení. Spirálka uvnitř zařízení se zahřeje, čímž začne odpařovat e-liquid, který následně pomocí náustku vdechujeme.

Jak se liší jednorázové e-cigarety od těch znovu plnitelných?

tabulka

 

Výhody jednorázových e-cigaret:

 

Jednorázovky nabízejí řadu výhod oproti jiným systémům dodávání nikotinu. I když je důležité je nepřechválit, jsou dobré, pokud s vapingem teprve začínáte.

Pohodlí

Poskytují extrémní pohodlí, protože nevyžadují žádné další součásti, jako jsou spirálky nebo cartridge. Lze je používat ihned po vybalení bez dalšího nastavování a není nutná absolutně žádná uživatelská údržba. 

Snadnost použití

Jednorázová zařízení se neuvěřitelně snadno používají. Jednoduše sejmete plastové krytky z obou konců zařízení a můžete ihned vapovat. 

Kompaktní velikost

Jsou extrémně malé a tudíž velmi diskrétní a přenosné, snadno se vejdou i do těsné kapsy. Množství produkované páry navíc není nijak velká, takže své okolí neobtěžujete hustými mraky.

Není třeba dobíjet

Žádné starosti s hledáním zásuvky nebo zapomenutým nabíjecím kabelem. Jednorázovou cigaretu, jejíž baterie je vybitá, jednoduše vyměníte za novou.

Variabilita

Jednorázově použitelné e-cigarety snoubí konzistentní zážitek a dostatečný obsah nikotinu. Každý jeden kus můžete zakoupit v libovolné příchuti, kterých je poměrně široká škála, a přecházet kdykoliv na z jakékoliv chuťové kombinace na jinou.

Levný způsob, jak vyzkoušet vaping

Jednorázové e-cigarety jsou velmi levným způsobem, jak začít vapovat, vzhledem k pořizovací ceně za kus. Není potřeba dokupovat žádné příslušenství ani pořizovat kompletní sadu.

 

pros and cons

Nevýhody jednorázových e-cigaret:

 

Průběžné výdaje

Jednorázovky rozhodně jsou levným způsobem, jak začít vapovat, a pro většinu lidí jsou levnější než kouření. To se ovšem mění ve chvíli, kdy byste tato zařízení chtěli používat dlouhodobě. Při častém a dlouhodobém vapování je to poměrně finančně náročná záležitost a proto je vhodné považovat jednorázové e-cigarety za můstek od tabákových cigaret ke zdraví méně škodlivému vapingu.

Životní prostředí

Jednorázová zařízení mají obecně velmi negativní vliv na životní prostředí. Každé z nich obsahuje lithium-iontovou baterii, kterou lze použít mnohokrát, ale kvůli nemožnosti doplňovat v jednorázových e-cigaretách e-liquid a dobíjet vestavěnou baterii jsou po použití zařízení bez dalšího využití likvidovány. Mnoho jednorázových zařízení obsahuje baterii a e-liquid v jednom zařízení, které je bohužel poněkud obtížné rozdělit a ideálně recyklovat. Některé vybrané specializované prodejny jsou vybaveny sběrným boxem, kam můžete použitou jednorázovku vhodit k správné likvidaci / recyklaci.

Funkce zařízení

Opakovaně plnitelné e-cigarety poskytují široké možnosti, jak si vaping přizpůsobit k obrazu svému. Ať už jde o hutnost páry, tuhost potahu, hit nebo teplotu páry. Vše je také přímo závislé na konkrétním zařízení a e-liquidu, které použijete.

 

Jak používat jednorázová zařízení

 

Na používání jednorázového vape zařízení není příliš co vysvětlovat, nicméně i přesto pro vás máme několik tipů.

Před používáním

Po vybalení jednorázové e-cigarety odstraňte krytku náustku a udělejte pár potahů bez nádechu, díky tomu se spirálka uvnitř zařízení nažhaví a bude dobře odpařovat e-liquid. 

Potahování

Když vapujete, mějte na paměti, že potah z elektronické cigarety je mírně odlišný než ten z cigarety tabákové. Měl by být spíše delší a pomalý, nikoliv rychlý a prudký.

Ukládání e-cigarety

Pokud je to možné, pokuste se zařízení udržovat ve vzpřímené poloze, což pomáhá zajistit, že e-liquid bude i nadále saturovat spirálku. Zařízení je nejlépe skladovat při pokojové teplotě. 

Co NEDĚLAT?

Nepokoušejte se zařízení rozebírat nebo doplňovat či nabíjet, zařízení můžete poškodit a také takovými kroky zneplatníte záruku poskytovanou výrobcem.

Likvidace

A konečně, až zařízení využijete, nezapomeňte jej řádně zlikvidovat v recyklačním zařízení.

 

recycle

 

Kdy byste měli vyměnit své jednorázové zařízení?

 

Existuje řada faktorů, podle kterých poznáte, že je čas vyměnit vaše jednorázové zařízení za nový kus.

1. Zařízení přestalo spínat. To v drtivé většině případů znamená, že baterie je vybitá.
2. Pára má spálenou chuť. Spirálka uvnitř zařízení je přepálená a již nebude dobře odpařovat e-liquid.
3. Zařízení spíná, ale neprodukuje páru. To znamená, že v zařízení došel e-liquid.
4. Kontrolka na jednorázovém zařízení několikrát zabliká. To znamená, že baterie dosáhla konce své životnosti.
 

Jak si vybrat ze široké škály jednorázovek tu pravou?

 

Příchuť

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru jednorázové e-cigarety je chuť. Tyto výrobky se dostávají na trh v obrovské rozmanitosti, od ovocných a sladkých, přes nápojové až po zemité a bylinné chutě. Můžete také koupit zařízení, která se dají spojit ze dvou samostatných kusů dohromady, takže můžete smíchat dvě příchutě a vytvořit jedinečnou kombinaci přímo pro sebe.

Pokud přecházíte z kouření, možná budete chtít zařízení s příchutí tabáku. Často se však vyplatí opustit chuť tabáku co nejrychleji, protože takové podobnosti mohou ztížit vaši snahu přestat kouřit.

Síla nikotinu

Jednorázovky se dodávají v různých silách nikotinu v rozmezí od 0 mg (bez nikotinu) až po 20 mg (2 %). Vyšší síly jsou nejlepší pro přechod od kouření, protože pomáhají nahradit cigaretový hit. Nižší síly jsou zase vhodné pro eliminaci množství nikotinu a mohou vám pomoci přestat nejen s kouřením, ale i s vapováním.

Pokud nejste kuřák, nedoporučujeme používat elektronické cigarety. Pokud však budete používat vape zařízení, měli byste použít 0 mg, abyste zamezili riziku závislosti na nikotinu. 

Životnost baterie

Výdrž baterie je dalším důležitým faktorem při výběru jednorázového zařízení. Ta se měří v mAh a čím vyšší je mAh, tím větší je kapacita baterie. Obecně platí, že baterie s vyšší mAh vydrží déle než baterie s nižší mAh. Samozřejmě se výdrž baterie liší na základě četnosti a způsobu i délce potahování.

Cena

Cena je vždy důležitým hlediskem při nákupu a jednorázovky nejsou výjimkou. Hledejte takovou, která se vejde do vašeho rozpočtu a přitom stále poskytuje funkce, které potřebujete nebo chcete. Obvykle se také vyplatí hledat výhodné sady zařízení, tedy balení po více kusech, protože vám mohou poskytnout příjemnější celkovou cenu.

Velikost a hmotnost

Jednorázové elektronické cigarety jsou malá a lehká zařízení, která můžete pohodlně nosit všude s sebou. Jsou diskrétní a jejich nošení i užívání nepřitahuje velkou pozornost okolí.

Kapacita potahů, obsah e-liquidu

Jednorázová zařízení jsou dodávána s odhadovaným počtem šluků. Mějte však na paměti, že tento počet je pouze orientační, hodnota vychází z hodnot získaných na počítadle tahů v laboratorních podmínkách. Skutečný počet šluků, které z přístroje dostanete, bude záviset na tom, jak dlouho a jak intenzivně budete potahovat. 

Legislativa

Nejen v České republice podléhají elektronické cigarety (včetně jednorázových) regulaci a přísným zákonům. Věnujte pozornost tomu, jaká zařízení a v jakém obchodě nakupujete, veškeré e-cigarety musí procházet nejrůznějšími testy a kontrolami a splňovat určité normy.

Obvykle poznáte, zda je zařízení nelegální, protože bude mít více než 2 ml e-liquidu nebo sílu nikotinu vyšší než 20 mg (2 %). 

 

variations

Jaká jsou nejlepší jednorázová vape zařízení?

 
Elf Bar: Nejoblíbenější

Elf Bar je v současné době nejpopulárnější značkou jednorázových elektronických cigaret se 40 různými příchutěmi a třemi úrovněmi nikotinu. Jsou známé zejména svým modelem 600, který udává až 600 šluků z jednoho zařízení. 

Lost Mary: Značka na vzestupu

Značka Lost Mary , kterou vytvořila společnost Elf Bar, je na trhu s jednorázovým zbožím stále oblíbenější. Řada BM600 má jedinečný barevný design ombre a tvar ve stylu láhve, díky kterému vynikají a nabízejí skvělou hodnotu až 600 potahů za výhodnou cenu.

Nasty Fix Air: Osvědčený výrobce příchutí

E-cigarety na jedno použití od Nasty Juice nabízí až 675 potahů a vydrží tak o něco déle než ostatní. Neměli bysme zapomenout ani na možnost nastavitelného přívodu vzduchu. Tím si upravíte svůj požitek z vapování přesně dle požadavků, máte raději utažený potah s intenzivní chutí a silnějším hitem - stačí upravit přívod vzduchu. Nasty Fix Air nabízí možnost 10 mg nebo 20 mg nikotinu.

 

Jak přejít z jednorázových na opakovaně použitelná zařízení

 

Na základě sledování dění v zákaznických centrech vape shopů jsme pro vás shrnuli pár tipů, jak pohodlně přejít z jednorázových zařízení na ty opakovaně plnitelná.

1. Poznejte základy

Používání vape zařízení (zejména moderních startovacích sad a pod systémů) není žádná velká věda, ale je tu pár věcí, které potřebujete vědět. 

V každém vape zařízení je prvek, který ohřívá e-liquid a mění ho na páru (spirálka). Pokud se rozhodnete použít znovu plnitelné zařízení (na rozdíl od předem naplněné kapsle), musíte ji po naplnění nechat několik minut stát, aby vata nasála e-liquid. 

Žhavící hlavy či cartridge nevydrží věčně a čas od času je budete muset vyměnit. Poznáte to tak, že chuť bude spálená a nebo potah začne nepříjemně škrábat v krku. 

V závislosti na vašem zařízení to znamená buď výměnu celého podu (cartridge), nebo jednoduchou výměnu žhavící hlavy, případně spirálky a vaty. Dobrá věc je, že je to mnohem levnější (a lepší pro životní prostředí) než nákup nového jednorázového zařízení. 

2. Vyberte si správný e-liquid

Jednorázová zařízení mají typicky velmi silnou a sladkou chuť. Mají také hladký, často vzdušný hit do krku. Hladký hit v krku má na svědomí specifický typ e-liquidu, kterému se říká nikotinová sůl. 

Při výběru e-liquidu byste tedy měli zvolit typ nikotinové soli . Pokud máte rádi silnou, sladkou chuť jednorázových pomůcek, doporučujeme zvolit nikotinovou sůl, která kopíruje chuť a zážitek z jednorázových zařízení.  

 

Závěrečné úvahy o jednorázovém vapingu

 

Jednorázovky mají špatnou reputaci ohledně životního prostředí, ale stojí za to poukázat na skutečnost, že pomohly mnoha kuřákům definitivně přestat s kouřením tabáku. Pokud jste kuřák, mohou být opravdu skvělým úvodem do vapingu.

 Z dlouhodobého hlediska se však vyplatí přejít na znovu plnitelné zařízení. To vám pomůže ušetřit peníze a snížit váš dopad na životní prostředí.

disposables

Nejčastější dotazy:

 

Proč moje e-cigareta chutná spáleně?

Všechna vape zařízení mají uvnitř cívku. Ty mají omezenou životnost a po určité době se opotřebují a neplní svou funkci dostatečně. Většina spirálek v jednorázových e-cigaretách obvykle vydrží déle než baterie e-liquidu, ale samozřejmě záleží na způsobu vapování každého uživatele. To může způsobit to, čemu se říká suchý potah čili dryhit, tedy že již necítíte žádnou chuť nebo je cítit spáleninou. 

Co to znamená, když jednorázové zařízení bliká?

Jednorázové zařízení může blikat z několika důvodů (a to může záviset také na značce). 

1. Baterie dosáhla konce své životnosti a zařízení je třeba vyměnit.
2. Bezpečnostní prvek se aktivoval kvůli zkratu nebo přehřátí.
3. Spustil se časovač pro ochranu proti dlouhému potahu. Většina (nejen) jednorázových přístrojů má vestavěný ochranný prvek, který zastaví žhavení přístroje po 8-10 sekundách. 

Jak znovu naplnít jednorázovku?

Jak již bylo zmíněno, jednorázové elektronické cigarety nelze doplňovat. Jejich smyslem přeci jen je právě ona jednorázovost čili po použití zařízení zlikvidovat. Pokud byste raději používali opakovaně plnitelné zařízení, nechte se inspirovat našimi tipy nebo přejděte na plnohodnotnou elektronickou cigaretu ve stylu POD nebo MOD s atomizerem.

Kolik nikotinu je v jednorázové e-cigaretě?

Maximální zákonem povolená koncentrace nikotinu je 20 mg/ml. Kapacita cartridge je nejvýše 2 ml.

Jak dlouho vydrží zařízení na jedno použití?

To závisí na tom, jak často potahujete, jak dlouhé a silné jsou vaše potahy. Každý výrobce může mít mírně odlišnou kapacitu baterie. Většina jednorázových zařízení však uživatelům vydrží průměrně jeden den používání.

Jak poznáte, že váš jednorázový přístroj je potřeba vyměnit za nový? 

Vaše zařízení může blikat, přestat fungovat nebo se přestane tvořit pára, případně se může spálit žhavící spirálka, viz výše.

ZDROJ