Přejít k hlavnímu obsahu

Průvodce cestováním s elektronickou cigaretou

Po celém světě se uvolňují omezení a mnozí se těší na cestování a dovolenou.  Při tolika pravidlech a nařízeních, které existují, zejména při létání s elektronickými cigaretami, může být těžké se v nich vyznat, ale zároveň je důležité s nimi držet krok.  V tomto článku najdete aktuální pravidla, která je nutno dodržet a informace o tom, jak cestovat bez stresu.

Létání s elektronickými cigaretami

Pravidla létání s elektronickými cigaretami se neustále mění a přizpůsobují se aktuálním nařízením, které je třeba zohlednit. I když je tento článek aktuální, doporučujeme vám si zkontrolovat zákony v cílovém místě a ověřit si pravidla přímo před odletem u vaši vybrané letecké společnosti.

létání s elektronickými cigaretami

Elektronické cigarety v letadlech

Elektronické a příslušenství pro vapování je možné vzít si sebou na palubu komerčních letadel, ačkoli u většiny z nich je budete muset mít přímo na palubě v příručním zavazadle.  E-cigarety, podobně jako notebooky a jiná elektronika, využívají lithiové baterie, které nemohou být uloženy v nákladním prostoru letadla kvůli nebezpečí požáru. Vaše zařízení by mělo být v průběhu letu odděleno od baterie a musí být bezpečně uloženo.

E-liquidy a cartridge do PODů 

Stejně jako u jiných kapalin je povoleno si je na palubu vzít sebou. Mějte ale na paměti pravidlo, že v kabinovém zavazadle může mít každý cestující tekutiny a gely v obalech do maximálního objemu 100 ml. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 l. Přeprava tekutin v odbaveném zavazadle není doporučena a aerolinky za ni nenesou žádnou zodpovědnost. Z tohoto důvodu je důležité zdůraznit, že pokud si plánujete vzít na palubu různé jiné toaletní potřeby, zbývá vám jen malý limit na to, abyste si vzali sebou na palubu letadla jakékoli větší zásoby e-liquidu. Větší zásoby můžete převážet pouze v odbaveném zavazadle.

Nádrže a clearomizery

Než projdete bezpečnostní kontrolou, měli byste se ujistit, že jsou všechny komponenty připojitelné k baterii oddělené. Nemusíte je nutně vyprázdňovat, ale doporučujeme to, protože pokud to bude nutné budete muset prokázat původ e-liquidu, je tedy dobré mít u sebe originální balení. Na většině letišť je personál proškolený na to jak elektronické cigarety a náplně vypadají a mají možnost testování podezřelých tekutin, takže pokud bude váš e-liquid při kontrole v neoznačeném obalu nebo přímo v clearoizmeru je možné, že si právě vás letištní personál vybere k podrobnější kontrole. Přímo na palubu letadla pak doporučujeme nádrž vyprázdnit, protože tlak vzduchu v letadle může způsobit únik e-liquidu. 

Cestování s výkonnými MOD systémy 

Pokud jste pokročilý vaper a používáte RTA / RDTA / RDA atomizéry a to s regulovaným MOD systémem či mechanikou. Doporučujeme přejít na cestu letadlem na něco jednoduššího. Například nějaká POD souprava je ideální pro cestování, protože je lehká, kompaktní a velmi univerzální.

Pokud se chystáte vzít si svoji pokročilou soupravu a plánujete vzít na palubu letadla i kleště, cívkové dráty a další nástroje, můžete být dotazováni bezpečnostní kontrolou,  zejména pokud cestujete do země, kde vaping není akceptován. 

Také se ujistěte, že všechny ostré předměty, které potřebujete pro svou soupravu jsou uloženy v odbaveném zavazadle.

TIPY NA BALENÍ

  • Před vložením elektronické cigarety do uzavíratelného sáčku nebo cestovního skladovacího pouzdra, doporučujeme nádrže s e-liquidem vyprázdnit, aby díky přetlaku v kabině letadla, nedošlo k protečení.
  • Lahvičky s e-liquidem pevně zajistěte, aby nedošlo k úniku.
  • Zajistěte, aby byly baterie (jsou-li externí) vyjmuty ze zařízení a správně uloženy v ochranném pouzdře. Tím se zabrání riziku náhodné aktivace zařízení nebo baterií a vytvoření možného zkratu. Baterie by měly být zabaleny POUZE v příručním zavazadle.

Vapování na palubě letadla

Vaping bohužel není povolen u žádné komerční letecké společnosti. Mnoho leteckých společností má přímo ve svých předletových oznámeních konkrétní pokyny zdůrazňující omezení používání elektronických cigaret na palubě. I když je k dispozici mnoho zařízení s nižším výkonem, jako jsou některé sady PODů, nemyslete si, že diskrétní vapování je v pořádku.

Dokonce letecké společnosti, jako je Qatar Airways, mají velmi přísná pravidla a je známo, že cestující, které na palubě přistihnou kouřit nebo vapovat mohou dokonce nechat zatknout a uvěznit. 

elektronická cigareta v letadle
Cola & Pomeranč - Fizz Orange od PJ Empire 29.6.2021

Vaping na letišti

Používání elektronických cigaret na letištích se v posledních letech zpřísnilo. Je všeobecně dovoleno pouze v určených kuřáckých prostorech. Většinou terminál letiště, ze kterého cestujete, poskytuje jeden. Tyto určené oblasti bývají označené a jsou ve venkovním nebo i vnitřním prostředí, takzvané kuřácké salonky, které jsou v posledních letech na letištích stále oblíbenější.

kuřácký salonek na letišti

Pokud si opravdu nejste jisti, kam si jít na letišti zavapovat, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je zeptat se, nikdy nepředpokládejte, že je to v pořádku, že vapovat můžete, protože byste se mohli dostat do problémů, které by vám dovolenou mohli znepříjemnit hned na začátku. 

Zásady leteckých společností týkající se Vapingu

Každá letecká společnost má svá vlastní pravidla a předpisy, ve kterých najdete i informaci o cestování s elektronickými cigaretami. Tyto informace jsou vám vždy zaslány na e-mailovou adresu před odletem. Níže uvádíme několik populárních leteckých společností a jejich zásady týkající se vapingu.

ČSA, Smart Wings: „Elektronické cigarety je povoleno přepravovat v příručním zavazadle, nesmí být používány na palubě letadla."

British Airways: „Elektronické cigarety mohou být přepravovány v příručním zavazadle, ale nesmí být používány na palubě.“

Easy Jet: „Elektronické cigarety a maximálně dvě náhradní baterie v příručním zavazadle a na jednu osobu.“

Emirates: „Všechny lety Emirates jsou nekuřácké, to zahrnuje také používání elektronických cigaret. Na palubě letů společnosti Emirates nelze používat žádné e-cigarety.“

Quantas Airlines: „Na palubě letadla není povoleno používání ani nabíjení elektronických cigaret a jiných osobních vaporizérů. Musí být přepravovány v příručním zavazadle. “

Ryanair: „Můžete mít na palubě elektronické cigarety, ale je přísně zakázáno na palubě letadla elektronické cigarety používat stejně jako jakýkoli jiný typ cigaret.“

Seznam zemí kde jsou elektronické cigarety zakázány !

Ještě než vstoupíte na palubu letadla je důležité si nejprve zkontrolovat omezení vapování v cílové zemi. Vaping je bohužel zakázán v mnoha zemích po celém světě, zejména na Středním východě a v jihovýchodní Asii, kde hrozí nejvyšší riziko potrestání, pokud vás při vapingu chytí, v některých zemích vám za to dokonce hrozí vězení. Pozor zejména na Egypt, jako oblíbenou destinaci pro dovolenou. Používání je sice povolené ale nesmíte prodávat nebo nakupovat, hlavně tedy na "černém trhu" protože, ze zákona je distribuce tohoto zboží zakázána.

vaping vězení

Vaping je zakázán s možným uvězněním:

Indie, Filipíny, Tchaj-wan, Thajsko

Vaping je zakázán (včetně nulového nikotinu):

Argentina, Brazílie, Kambodža, Kuba, Dominikánská republika, Hongkong, Indonésie, Jordánsko, Lebanon, Katar, Mexiko, Seychely, Singapur, Turecko, Uganda, Uruguay, Venezuela, Vietnam

Vaping je zakázán (kromě nulového nikotinu):

Austrálie, Japonsko, Malajsie, Norsko, Jižní Afrika

 

Během pobytu v zahraničí pamatujte ještě na několik věcí...

 

Autopůjčovna

Mnoho společností poskytujících pronájem automobilu vám bude účtovat poplatek, pokud si myslí, že ve vozidle kouříte, což může často zahrnovat i vaping. Opět zkontrolujte předem, než abyste riskovali nepříjemné pokuty nebo další poplatky.

Nákup v zahraničí  

V závislosti na konkrétní zemi nemusí být zaručena kvalita přísad e-liquidů. To platí zejména v zemích mimo EU. Je bezpečnější vzít si sebou na cestu vlastní e-liquid a zařízení, které se pak často nekupuje od spolehlivého a důvěryhodného zdroje.

Nyní jste oficiálně na dovolené užívejte si přírodu, památky, moře a hlavně odpočívejte...

dovolená vaping