Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci reagují na oznámení vlády o zákazu jednorázových vaporizérů.

Odborné reakce na oznámení Britské vlády o kouření/vapingu včetně zákazu jednorázových vaporizérů a generace bez kouření

Prof. Peter Hajek, profesor klinické psychologie a ředitel výzkumné jednotky pro zdraví a životní styl na Queen Mary University of London (QMUL), řekl:

Zatímco cigarety se prodávají volně, omezení vaporizérů by se mohlo ukázat jako chyba. Vaping představuje pouze malou část rizik kouření a většina vapujících je dospělých kuřáků a bývalých kuřáků. Zakazování oblíbených vaporizérů a omezení příchutí s cílem snížit atraktivitu ostatních může být škodlivé, pokud to omezuje odchod od kouření. Paradoxně by to mohlo mít negativní dopad dokonce i na mladé lidi, které má chránit, pokud signalizuje, že je bezpečnější kouřit než vapovat, nebo pokud cigaretám dělá atraktivnější než vaporizérům. Vaping u adolescentů je převážně experimentální a přechodný, ale pro ty s geny nebo okolnostmi, které je předurčují k chronickému užívání, je vaping lepší alternativou než kouření. Při jakýchkoli úvahách o omezení vapingu by se mělo dbát na klíčový cíl takové regulace, a to na nemoc a smrt způsobenou kouřením.

Prof. Lion Shahab, profesor psychologie zdraví a spoludirektor výzkumné skupiny na University College London (UCL) pro tabák a alkohol, řekl:

Nedávný vzestup vapování mezi mladými, kteří nikdy nekouřili, vyžaduje akci, a vzhledem k tomu, že stávající důkazy naznačují, že většina mladých, kteří nikdy nekouřili a vapují, používá jednorázové, zákaz této kategorie produktů by měl nerovnoměrný dopad právě na tuto skupinu vapujících. Čert však bude v detailech legislativy. Například by bylo snadné pro výrobce přidat nabíjecí port (což se již děje) a vyhnout se klasifikaci jako jednorázový. Je proto důležité, aby tento zákaz doprovázely další opatření k omezení atraktivity e-cigaret pro mladé lidi, kteří by nikdy nekouřili. Zavedení jednoduchých obalů, odstranění "koncepčních" příchutí a zavedení zákazu vystavování e-cigaret na prodejních místech, jak navrhují, je krok správným směrem. Je také třeba zvážit diferencovanou zdanění, aby se e-cigarety staly méně dostupnými pro mladší lidi.

Vláda se také musí pohybovat po tenkém ledě při zavádění této legislativy, aby zajistila, že to nevyvolá dojem, že e-cigarety jsou na stejné úrovni jako cigarety, které jsou mnohem nebezpečnějším produktem a stále zabíjejí miliony lidí po celém světě každý rok. E-cigarety pomohly tisícům kuřáků ve Velké Británii přejít od spalování cigaret, které, pokud se používají podle úmyslu, zabijí více než polovinu svých uživatelů během jejich života. Nicméně téměř polovina kuřáků nyní věří, že e-cigarety jsou stejně nebo dokonce nebezpečnější než cigarety, což je může odrazovat od přechodu. Proto vítám plán vlády na financování komplexní podpory, včetně poskytování bezplatných e-cigaret, těm, kteří stále kouří, aby jim dal nejlepší šanci vyhnout se zbytečné morbiditě a mortalitě v blízké budoucnosti. Tato politika bude muset být doprovázena informačními kampaněmi zaměřenými na kuřáky, aby je informovaly, že e-cigarety jsou lepší volbou než pokračování v kouření. V tomto kontextu bude pravděpodobně nejdůležitějším zásahem veřejného zdraví tohoto století návrh legislativy o "kouření bez generace", která napraví historickou nespravedlnost, kdy tabákové produkty jsou jediným legálně dostupným zbožím, které nejenže závisí své uživatele, ale také je zabíjí. Zavedení legislativy na zajištění kouření bez generace zachrání miliony životů, sníží nerovnosti ve zdraví a zlepší celkovou pohodu populace - hrdinské dědictví pro jakoukoli vládu.

Dr. Sarah Jackson, hlavní výzkumný pracovník ve výzkumné skupině na UCL pro tabák a alkohol, řekla:

Podíl mladých lidí, kteří vapují, dramaticky vzrostl v posledních letech. Většina používá jednorázové vaporizéry, které jsou levné, atraktivní a snadné na používání. Navrhovaný zákaz jednorázových vaporizérů se může zdát jako jednoduché řešení pro omezení vzestupu mládežnického vapování, ale existují značné obtíže při realizaci zákazu. Tyto produkty jsou velmi široce používány - a nejen mladými lidmi, kteří nikdy nekouřili.

Odhaduje se, že 1,2 milionu dospělých, kteří aktuálně kouří, a dalších 744 000, kteří kouřili dříve, v současné době používají jednorázové vaporizéry. Zákaz by mohl mít značné nechtěné důsledky pro tyto skupiny, jako je odradit kuřáky od úplného přechodu na vapování, což je mnohem méně škodlivé, nebo vyvolat relaps u těch, kteří nedávno přestali kouřit pomocí jednorázových vaporizérů.

Jednorázové vaporizéry jsou také velmi rozšířené mezi znevýhodněnými skupinami. Důkazy ukazují, že e-cigarety jsou účinným nástrojem pro pomáhání lidem přestat kouřit, ale někteří kuřáci, jako jsou ti s poruchami učení nebo vážnými mentálními poruchami, mohou mít obtížné používání doplňkových produktů okamžitě.

Pokud zákaz proběhne, bude důležité podporovat a povzbuzovat současné a bývalé kuřáky, kteří používají jednorázové vaporizéry, aby přešli na jiné e-cigarety místo návratu k tabákovému kouření. Exempce pro určité skupiny nebo prostředí by měly být také zváženy, aby se zranitelným kuřákům poskytla nejlepší šance k odvykání.

1 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033350623005036

Prof. Ann McNeill, profesorka tabákové závislosti na Národním centru pro závislosti, Ústavu psychiatrie, psychologie a neurovědy King's College London, řekla:

Po dobu téměř 40 let, kdy jsem prováděla výzkum o tom, jak nejlépe snížit kouření tabáku, jsem nadšená, že vidím vládu, jak zavádí opatření na to, aby se stalo v průběhu času zastaralým - to zdůrazňuje jedinečnou smrtelnost kouření. Je také důležité vidět, že vláda se snaží zmenšit atraktivitu e-cigaret pro děti, zatímco zachovává dostupnost různých e-cigaret pro lidi, kteří kouří, s ohledem na prokázanou účinnost e-cigaret jako pomůcky k odvykání kouření.

Prof. Jamie Brown, ředitel výzkumné skupiny na UCL pro tabák a alkohol, řekl:

Oznámení, že vláda půjde dál s novým zákonem, který zakáže prodej tabákových výrobků každému, kdo se narodil nebo po 1. lednu 2009, je fantastickou zprávou a má potenciál být nejvýznamnějším zásahem do veřejného zdraví za generaci. Existuje také zjevná potřeba akce na snížení používání jednorázových vaporizérů mezi mladými lidmi, kteří nikdy nekouřili.

Nicméně je třeba pečlivě zvážit kompromisy. Naše nedávná studie ukázala, že zákaz jednorázových e-cigaret by ovlivnil odhadem 2,6 milionu lidí v Anglii, Walesu a Skotsku. Tato skupina zahrnuje asi 1,2 milionu lidí, kteří aktuálně kouří, a dalších 744 000, kteří kouřili dříve. Tento zákaz může odradit lidi, kteří se snaží přestat kouřit, od používání e-cigaret a způsobit relaps u těch, kteří již použili jednorázové k odvykání kouření. Cigaretový kouř je pro naše zdraví mnohem škodlivější a pro dospělé není v současné době zakázán. Zákaz jednorázových e-cigaret může signalizovat velkému množství lidí, že tyto produkty jsou horší pro naše zdraví nebo že jejich škoda je srovnatelná s tím, co způsobuje kouření tabáku.

Jsem pro rozsah alternativních politik zaměřených na dostupnost a marketing, v první řadě, spolu s rychlým hodnocením, abychom posoudili, zda jsou dostatečné k dosažení snížení vapování mládeže. Nyní, když se zákaz zdá být pravděpodobný, bude velmi důležité, aby byly pečlivě zváženy výjimky pro určité skupiny nebo prostředí a aby byl provázen kampaněmi a dalšími investicemi na podporu dospělých kuřáků k přestání kouření s jinými typy e-cigaret.

Prof. Caitlin Notley, profesorka věd o závislosti na Norwich Medical School na University of East Anglia, řekla:

Oznámení vlády představuje skutečný pokrok v úsilí o dosažení generace bez kouření. Kouření tabáku je jedinečně smrtelné. Musíme se na to nadále zaměřovat - podporovat dospělé, kteří kouří, aby přestali, a bránit mladým lidem v tom, aby začali kouřit tabák. Zvyšování věku prodeje a jeho stanovení na 1. leden 2009 je progresivní politikou, která vysílá jasnou zprávu.

Zakazování jednorázových vaporizérů je také zaměřeno na zabránění mladým lidem v začátku užívání nikotinu. Ačkoli všichni souhlasíme s tím, že je důležité chránit děti, myslím si, že je nezbytné, abychom se méně zaměřovali na zákaz vapingu a více na vymýcení tabáku z naší populace, protože to bude mít největší dopad na zdraví populace.

Prof. Jacob George, předseda kardiovaskulární medicíny a terapie na University of Dundee, řekl:

Plně podporuji tento krok k zakázání jednorázových vaporizérů a odrazování mladých lidí a nekuřáků od začátku vapování. Musíme však být opatrní, abychom neshodili s vodou dítě s výlevem. Je to užitečný doplněk k pomoci lidem, kteří kouří tabákové cigarety, přestat kouřit. Vládní legislativa v této oblasti by měla být jemná a opatrná.