Přejít k hlavnímu obsahu

Věda v tom má jasno - proč se vlády nemohou shodnout ohledně vapingu?

Rozpor ohledně toho, co dělat s e-cigaretami, stále roste.

Existuje však jedna věc, na které se vědci, lékaři a zdravotní úředníci shodují: Chtějí, aby kuřáci tabákových cigaret přestali kouřit. Ale tady končí konsenzus. Od doby, kdy e-cigarety vstoupily na scénu, rozdělily vědce, zmátly regulátory a přinesly dramatické obraty pro průmysl, jehož produkty upadaly.

Debata mezi nimi je někdy toxická, kdy se bývalí kolegové a spolupracovníci staví proti sobě. To vedlo k extrémně rozdílným politikám vlád, které jsou považovány za "šampióny kontroly tabáku".

Například Brazílie a Panama zakázaly e-cigarety, zatímco ve Spojeném království a Kanadě jsou volně dostupné pro ty, kteří je chtějí. Jiné země se nacházejí někde uprostřed. A přesto tyto země všechny zakládají své politiky na stejných důkazech, z nichž většina je podle Vinayaka Prasada z Oddělení pro odvykání kouření Světové zdravotnické organizace (WHO) nesporná.

Nikdo nepopírá, že je to návykové. Nikdo nepopírá, že má své kouzlo, způsobem, jakým je propagováno... Nikdo na světě nepopírá, že by neměli e-cigarety používat nekuřáci. Nikdo na světě nepopírá, že by je neměli používat nezletilí,

 řekl. Ale to, co je předmětem sporu, a co způsobilo zdánlivě nepřekonatelný rozdíl mezi zeměmi a vědci, je to, jak by měly být vědecké důkazy převedeny do politiky.

 

Držet se vědy

Jamie Hartmann-Boyce říká, že důkazy ukazují, že to, jak nebezpečné nebo prospěšné je vapování, závisí na osobě.

Je to produkt, který je pro některé lidi dobrý a pro jiné lidi špatný, což nezní jako složité tvrzení, ale ve skutečnosti je to pro mnohé těžké pochopit,

 řekla Hartmann-Boyce, která je profesorkou evidence-based politiky a praxe na University of Oxford.

Vedla studii Cochrane z roku 2022, která je považována za nejlepší typ analýzy dostupných důkazů a zkoumala studie o e-cigaretách pro odvykání kouření. Zjistila nejsilnější důkazy dosud, že vapování funguje lépe než tradiční náhrady nikotinu, jako jsou náplasti nebo žvýkačky, aby lidem pomohly přestat kouřit. Pro ty, kteří tvrdí, že vapování je účinný mechanismus snižování škod, bylo toto zjištění značným úspěchem.

Ale je to také složitější. Hartmann-Boyce řekla, že od doby, kdy se Cochrane poprvé začal zabývat důkazy před téměř 10 lety, došlo k dramatickým změnám. Samotná zařízení jsou nyní odlišná a mnohem lepší v dodávání nikotinu. To je dobré pro lidi, kteří se snaží přestat kouřit, ale vytváří problém pro nekuřáky, jako jsou děti, které je zkoušejí poprvé. Ale ne každý je přesvědčen, že je to pro většinu kuřáků dlouhodobě dobré.

Jørgen Vestbo, klinický lékař a emeritní profesor respirační medicíny na University Hospital of South Manchester, který se nedávno vrátil do své rodné Dánska, souhlasí, že náhodné kontrolované studie ukazují, že e-cigarety mohou lidem pomoci přestat kouřit.

Ale ukazuje také na údaje z klinických studií, které ukazují, že lidé, kteří dostali e-cigarety, jsou pravděpodobnější, že je budou používat déle než ti, kteří používají náhrady, jako jsou nikotinové žvýkačky. Vestbo říká, že důkazy na úrovni populace ukazují, že pokud jste závislí na nikotinu, je pravděpodobnější, že začnete znovu kouřit.

Neexistuje pochyb o tom, že vapování může - lépe než jakákoliv jiná náhrada nikotinu - přimět lidi přestat kouřit. Jenže my to nepoužíváme stejným způsobem [jako lék]. Vaping není na lékařský předpis, kdokoli si ho může koupit. Takže nemůžete snadno aplikovat závěry z náhodných kontrolovaných studií do skutečného světa. A tady je to, kde máme neshody,

 vysvětlil.

Zatím neexistují ani žádné údaje o dlouhodobých účincích e-cigaret, což vede některé politiky, jako je WHO, k opatrnosti, co se týče vapingu.

Již do té doby, než nezávislý výzkum ukáže skutečný profil rizik těchto výrobků, měly by vlády být opatrné,

 uvedla Adriana Blanco Marquizo, vedoucí tajemník WHO pro Rámcovou úmluvu o kontrole tabákových výrobků, ve zprávě WHO z roku 2021 o nových tabákových výrobcích.

Prasad říká, že zásady WHO ohledně e-cigaret, které byly stanoveny před šesti lety, se ve skutečnosti příliš nezměnily. Ve skutečnosti, pokud jde o veřejné komentáře, zdá se, že se WHO ještě více zatvrdilo. V červnu řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, že nápad, že e-cigarety jsou součástí snižování škod, je "nepravdivý" a "past".

 

Hlubší zkoumání

Takovéto komentáře ilustrují stanovisko Johna Brittona k debatě o vapování. Před odchodem do důchodu byl Britton ředitelem britského centra pro studium tabáku a alkoholu na University of Nottingham a měl velký vliv na utváření přístupu Spojeného království k vapingu. Spojené království e-cigarety přijalo jako prostředek pomoci kuřákům přestat kouřit a letos oznámilo "světově první" program, který kuřákům poskytne sadu pro začátek vapování spolu s podporou chování.

Jak to vidí, mnoho organizací a jednotlivců nebere v potaz nejnovější důkazy a uvízne v zastaralých postojích.

Nakonec se dostanete do situace, kdy řeknete, že na první pohled se mi to nelíbí, zakážeme to, a postupně přijdou důkazy, že zakázat to možná není tak dobrý nápad, a buď budete mít odvahu říct si, že jsem se mýlil a změníte svůj postoj. Nebo se jen uzavřete do svého postoje. A WHO se rozhodla pro tu druhou možnost.

Nicméně WHO a lidé jako Vestbo tvrdí, že se řídí vědou - jen se dívají za jednotlivé kuřáky a zvažují to z pohledu celé společnosti.

Hartmann-Boyce, autorka přehledu Cochrane, souhlasí, že různé perspektivy mohou vysvětlit rozdíl mezi vědou, kterou produkuje, a politikami na místě.

Většina rozhodnutí, která [vlády] dělají, není "měli bychom dát tomuto kuřákovi e-cigarety, aby mu pomohly přestat kouřit?

Myslí na to:

Měli bychom dovolit, aby se tyto výrobky prodávaly v obchodech?

A samozřejmě, všude ve společnosti diskutující o politice týkající se vapingu hrozí stín Velkého tabáku. Je to "téměř největší problém", řekla Hartmann-Boyce.

Pro mnoho zastánců i odpůrců e-cigaret zamlžil průmysl tabáku politickou debatu. Nejde jen o to, že průmysl produkuje vapovací zařízení - i když to je dost, aby odrazovalo mnohé od propagace. Jde o to, že účast průmyslu udělala produkty co nejpřitažlivější, což podporuje nekuřáky, včetně dětí - právě ty skupiny, s kterými všichni souhlasí, že by je neměly používat.

Britton říká, že velký tabák je nezákonným, odsouzenímhodným průmyslem, který vydělává peníze tím, že závislostmi trápí děti a zabíjí je, ale říká, že se nevyznačuje tím, že by to přiznal. 

Budou pokračovat ve vydělávání peněz, jak jen to půjde, a to co nejdéle to bude možné.

A i když se Vestbo staví na druhou stranu politického sporu, souhlasí, že zapojení Velkého tabáku není užitečné.

Průmysl tabáku je "tak mocný, tak dominující, používá všechny staré triky," říká.