Přejít k hlavnímu obsahu

Vaping, dobrý sluha, špatný pán

Vaping je bezesporu prokazatelně dobrá cesta, jak přestat kouřit. Stejně jako jiné alternativní způsoby přijímání nikotinu může i on závislost na nikotinu podpořit a prohloubit namísto jeho omezení a úplné eliminace. Je nutné i při vapování být vždy zodpovědný a využívat tuto “berličku“ s mírou.

V tomto článku vám přinášíme několik příběhů lidí, kteři se od kouření přes vaping dostali do svého cíle. Zbavili se své závislosti na nikotinu.

Dionne, komunitní pracovnice z Essexu, není ve svých 58 letech typickou vaperkou.

Nemůžu uvěřit, že jsem závislá na kouření elektronické cigarety,

říká.

Organizace Allena Carra se svými knihami, videi a živými semináři se stala synonymem v oblasti odvykání kouření, přičemž uvádí 90% úspěšnost a záruku vrácení peněz. Ale vapeři jako Dionne nyní tvoří asi 20 procent účastníků seminářů, přičemž jejich počet roste až o 20 % ročně. Britská vláda přijala bezvýhradní provapingovou politiku, protože bojuje za to, aby se Velká Británie do roku 2030 stala nekuřáckou zemí.

Ačkoli NHS trvá na tom, že e-cigarety jsou podstatně méně škodlivé než tradiční cigarety, a doporučuje jejich používání jako způsob, jak přestat kouřit (britská vláda nedávno zahájila program "Swap to Stop", v jehož rámci dostane milion kuřáků zdarma startovací sadu pro vapování, která jim má pomoci s odvykáním kouření), Světová zdravotnická organizace (WHO) spojuje vapování se srdečními a plicními chorobami a tvrdí, že neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že e-cigarety jsou účinným prostředkem k odvykání kouření.

Vapování se mezitím stává velmi populárním mezi dětmi, které nikdy nekouřily ani cigaretu. Minulý měsíc ředitelé škol sdělili poslancům ve výboru pro zdravotnictví, že tento problém dosáhl epidemické úrovně a že odhadem každé čtvrté dítě na střední škole nyní vapuje - dokonce kvůli tomu vynechává vyučování.

Minulý měsíc bylo také odhaleno, že v posledních třech letech byly týmy obchodních norem zabaveny miliony nelegálních a potenciálně škodlivých elektronických cigaret, které obsahovaly vyšší než zákonem povolenou koncentraci nikotinu, zakázané přísady a v některých případech i vysoké množství olova, niklu a chromu.

Sedím v autě a vapuji téměř nonstop,

říká Dionne skupině, která za šestihodinový seminář zaplatila 349 liber.

group session

Nesnáším, jak jsem na tom závislá - je to tak návykové.

Denně vykouří jednu Elf Bar, jednu z těch robustních, pestrobarevných jednorázových e-cigaret, které se dnes šlukují před branami škol, na zahrádkách hospod, na autobusových zastávkách a v podstatě všude jinde v Británii. Podle internetových stránek prodávajících elektronické cigarety se jeden kus Elf Bar, která se vyrábí v cca 28 příchutích a je předem naplněna 20mg nikotinovou solí, rovná vykouření 20 tabákových cigaret.

E-cigaretu kouříte mnohem častěji než tradiční cigaretu,

říká. 

Myslím, že jsem nikdy nevykouřila 20 cigaret za den. A nikdy jsem nekouřila uvnitř. Nikdy. Ale zdá se, že vapování je jiné.

vaping girl

Vaping nám umožňuje poněkud jiné chování než tradiční cigarety. Na spoustě míst najednou můžeme vapovat (ale ne kouřit), dodáváme si svou dávku nikotinu svobodněji než při kouření cigaret. Nic nezapalujeme, nic nezhasínáme, e-cigareta je "u konce" až po vyvapování náplně nebo vybití baterie, což trvá podstatně déle než spálení jedné tabákové cigarety. Poskytuje nám volnost a širší možnosti ukojení naší závislosti. Je třeba s nimi zacházet s rozumem a uvážením. Vapeři často říkají, že se svou e-cigaretou chodí i do postele a ráno po probuzení si hned párkrát potáhnou ještě než vůbec vstanou.

Dalším účastníkem semináře je spisovatelka Isolde. Začala kouřit ve 14 letech a po dlouhé době s tabákovými cigaretami přešla na vaping.

Když jsem se ve 30 letech přestěhovala do New Yorku a zjistila, jak úspěšná je v tomto městě protikuřácká PR kampaň, začala jsem používat tehdy novou elektronickou cigaretu Juul. S radostí jsem každodenně cucala tu “plastovou tyčinku“ s příchutí manga hlavně proto, že to bylo prostě mnohem pohodlnější než kouřit. Nemusela jsem se obtěžovat chodit ven nebo se dokonce schovávat s cigaretou, abych si dopřála svou dávku nikotinu, navíc zpočátku to bylo mnohem levnější než kupovat si cigarety.

Pohodlí vapování se však dle slov Isolde brzy stalo jeho zvláštním zlem. Vapovat můžete kdekoliv, kdykoliv si vzpomenete, kolik chcete. Stačí jen mít dostatek náplně i baterie. Ve své podstatě můžete svou závislost na nikotinu (ne)vědomě prohloubit jen kvůli tomu, jak jednoduché to je. 

Ale nakonec to pro mě byla závislost. A jako každá závislost mě vaping izoloval. V práci jsem při každé příležitosti utíkala na toalety, seděla v kabince a o samotě pokuřovala - jen já a můj vape. Postupně jsem začala nenávidět sbírku téměř spotřebovaných přístrojů, které mi věčně zahlcovaly noční stolek. Začala jsem se vysloveně stydět za to, jak musím tajně šlukovat v restauracích, a bála jsem se, že moje naprostá závislost na vapu může odradit i mého partnera. Moje kamarádka mi se smíchem řekla:

Issy, jestli tě někdo miluje, bude muset milovat i tvou e-cigaretu. Jako bys ji měla přirostlou k ruce.

A pak kamarádka, kterou jsem považovala za stejně oddanou vaperku jako jsem já, najednou přestala vapovat. Nevydržela to po 86 dnech, ale skutečnost, že se téměř dostala na hranici tří měsíců bez nikotinu, mi vyrazila dech. Jiná kamarádka mi vyprávěla o knize Allena Carra s názvem Snadná cesta, jak přestat kouřit (bestseller, kterého se dosud prodalo devět milionů výtisků po celém světě), která jí pomohla rok a půl abstinovat od cigaret.

V lednu 2021 vydala organizace Allena Carra aktuální novou verzi Snadný způsob, jak přestat kouřit. Koupila jsem si jeden výtisk, řídila se pokyny a při čtení stále s chutí vapovala, až jsem si uvědomila, že je to poněkud nudné a opakující se beze změny. Dala jsem si poslední potah, vyhodila Elf Bar do koše a, světe div se, od té doby jsem 333 dní nekouřila - poprvé za 20 let, kdy jsem pravidelně nepřijímala nějakou formu nikotinu.“

Kniha funguje tak, že rozbíjí veškeré vaše přesvědčení, že vaping je příjemná nebo užitečná činnost - například představu, že vám pomáhá soustředit se nebo že vás uklidňuje ve stresových situacích - a přesvědčí vás, že přestat s vapingem nebude žádná deprivace, ale naopak zcela pozitivní rozhodnutí. Seminář funguje podobně. Slavné osobnosti jako David Cameron, Ellen DeGeneres, Richard Branson a Chrissie Hynde uvedly, že jim program Allena Carra pomohl nadobro skoncovat s cigaretami. V roce 2017 začali terapeuti sdružení Allen Carr zaznamenávat dramatický nárůst dotazů od vaperů, kteří chtěli přestat kouřit - a stále častěji také od rodičů, kteří se obávali, že jejich děti začaly vapovat. Nyní hlásí rovnoměrnou směs bývalých kuřáků, kteří se obrátili na vaping, aby jim pomohl přestat kouřit, a mladých lidí ve věku 18 až 25 let, kteří nikdy nekouřili, ale nyní jsou závislí na vapingu.

Kniha Easy Way to Quit Vaping… Obsahuje rady týkající se konkrétních souvislostí mezi vapingem a úzkostí, depresí a dopaminem a oproti původní knize se podrobněji věnuje otázkám jako je přibývání na váze, obvyklé spouštěče závislosti a stres. Zaměřuje se na to, jak jsou vapeři schopni vapovat častěji a po delší dobu než kuřáci a jak jsou chuťové pohárky otupovány působením nejrůznějších příchutí vape.

Organizace také pracuje na speciálním online videoprogramu, který má pomoci mladým lidem - ve věku již od 12 let - přestat s vapováním a jehož vydání je naplánováno na konec léta. Klienti společnosti Allen Carr jsou kombinovanou skupinou kuřáků a lidí, kteří nikdy nekouřili, ale jsou závislí na vapování, ve věkové kategorii od 18 do 25 let.

 

Georgina Roberts, 26 let, se snaží zbavit svého zlozvyku

„V sedm ráno sahám po e-cigaretě pod polštářem…

budík

Nikotin mě dusí už od mého dospívání. Poprvé jsem si začala po škole balit cigarety Golden Virginia jako akt vzpoury během rozvodu rodičů. V prvním ročníku na univerzitě jsem kouřila pět cigaret denně. S přelomem dvacátého roku života jsem přešla k vapování, nikoliv ale proto, abych přestala kouřit klasické cigarety, ale protože to zkrátka bylo populární. Tak jsem začala kupovat Juul. Pak se na trhu objevily Elf Bars, barevné jednorázové e-cigarety, které jsou na pultech mnoha obchodů a používají je mladí vysokoškoláci tak manažeři v drahých oblecích.

Je deset hodin dopoledne v pátek v Raynes Parku v jihozápadním Londýně: den, kdy údajně navždy skončím s vapingem.

Uvnitř ošuntělé seminární místnosti v centrále společnosti Allen Carr stojí dva červené kbelíky překypující pestrobarevnými vapkami a tři černé koše plné krabiček cigaret. Colleen Dwyerová, naše padesátiletá terapeutka, nám říká, že tyto nikotinové výrobky vyhodili lidé stejně jako my na konci svého vlastního šestihodinového sezení.

Ve svých 26 letech jsem nejmladší z dnešních uchazečů - a jediný vaper. Ale ztotožňuji se se vším, co kuřáci říkají o pocitu viny, že mají "nechtěnou berličku". Předchozí pokusy všech přestat kouřit selhaly, protože podle Dwyera použili "metodu síly vůle", a pouhá síla vůle nutně selže, protože pokud touha kouřit stále trvá, podlehnete pokušení. Metoda Allena Carra je údajně jiná, protože zabije naši touhu po nikotinu tím, že změní naše pozitivní vnímání, a tak "odstraní představu oběti" kolem odvykání. Uvidíme.

Začneme tím, proč vlastně lidé s kouřením začínají. Já jsem začal částečně proto, že jsem si myslel, že kouřením udělám dojem na kluky. Když nám ukazují okouzlující reklamy na jednorázové e-cigarety, vzpomínám si, jak mě zpočátku k vapingu přitahovalo, že s tímto přístrojem pózovali moji oblíbení instagramoví influenceři.

Den je rozdělen pěti přestávkami na vapování a kouření. V kuřáckém koutku se mí kolegové závisláci přiznávají, že i oni sem přišli s pocitem skepse, ale zoufale touží po tom, aby tenhle seminář fungoval. Po třech hodinách už nemůžu popřít, že je tohle všechno docela přesvědčivý materiál. Zdá se, že tato směs motivačních projevů, terapie, logiky a kruté pravdy skutečně mění můj pohled na vztah k vapingu.

Přesto jsem se stále nezbavila své hlavní obavy: kdybych přestala vapovat, obávám se, že bych začala více jíst, abych uspokojila chutě, a ztloustla bych. Dwyer potvrzuje, že důvodem, proč jsme dosud nepřestali vapovat, je spíše "past tvořená obavami", jako je tato, než samotný požitek.

Abychom bojovali se strachem ze života bez nikotinu, Dwyer nás žádá, abychom si představili, že nikotin je náš přítel - někdo, kdo nás pronásleduje, krade nám peníze a chce nás zabít. Vybízí nás, abychom raději oslavovali smrt tohoto nepřítele, který se nás pokusil zabít, než abychom truchlili nad ztrátou "přítele". Chápu, že se snaží změnit mé pozitivní vnímání vapingu, ale to mi moc nepomáhá s obavami z přibývání na váze.

Po pěti hodinách poslouchání opakujících se manter typu:

Vaše tělo nechce nikotin, váš mozek si jen zkřížil dráty,

jsem připravená si lehnout. Takže se mi uleví, když Dwyer řekne, že je čas na poslední vape.

Zakazuje nám mluvit spolu venku a říká nám, abychom složili slavnostní slib, že tohle bude naše poslední. Několik lidí zavře oči při posledním vdechnutí, než je všichni obřadně hodíme do velkých košů. Překvapuje mě, jak se cítím, když vyhazuji vape - jsem nadšená,  jak se můj život změní. Dwyer slibuje, že fyzické chutě obvykle odcházejí z těla až za tři dny, což je mnohem méně, než jsem očekávala. Uff, pomyslím si. Budu to muset zvládnout jen přes tento víkend.

Na závěr nás čeká 20 minut hypnoterapie ve tmě. Poslední, co si pamatuji, že jsem slyšela, je:

Možná budete mít pocit, že se vznášíte nebo že jste velmi těžká,

a něco o osvobození z nikotinového vězení. Zpět do vědomí mě vytrhne zvuk, jak vedle mě někdo chrápe. O dvě hodiny později sedím na zahrádce místní hospody s půllitrem. Dříve by to pro mě byla nejlepší doba na vapování. Cítím, jak mě bodá chuť.

Dwyer říká, že v situaci, kdy jste kdysi věřili, že bez nikotinu nemůžete být, si najednou uvědomíte, že už ho nepotřebujete: takzvaný "moment zjevení". Slíbila, že pokud se tehdy vzepřete, bude to už hračka. Zůstávám silný a poprvé odmítám šlukování, k velkému šoku a zděšení mých přátel. Mou další velkou výzvou je jít v neděli večer se spolubydlícím na koncert. Nemůžu přestat myslet na vapování, protože všichni kolem mě v davu to dělají.

Bylo nám řečeno, že bychom si neměli zakazovat myslet na vaping nebo kouření, ale měli bychom si této myšlenky jednoduše všimnout a identifikovat ji jako odvykání nikotinu. Znovu se mi podařilo zůstat silná.

Od mého semináře Allena Carra už uplynuly tři dny. Denně pociťuji pět až deset nutkání na vapování, zejména v situacích, které mě vždycky spouštěly: v hospodě mezi přáteli vapery, když jsem ve stresu nebo když se poprvé probudím.

Kdo ví, jak dlouho to bude trvat, ale zatím jsem bez vapování a jsem z toho nadšený.