Přejít k hlavnímu obsahu

Proč je e-cigareta horká při používání? 7 běžných důvodů a jak je řešit

Elektronická cigareta, jak samotný název napovídá, je elektronické zařízení, které produkuje páru, kterou inhaluje vaper. Poskytuje skvělé řešení pro lidi s závislostí na nikotinu a tabáku. Pára se produkuje, když baterie dodává energii cívce. V průběhu tohoto procesu se část této energie stává teplem.

Jelikož jde elektroniku, je normální, že se váše e-cigareta zahřeje. Je to součást toho, jak byly navrženy. Pokud se vám však zdá, že je horká více než obvykle, musíte provést určité úpravy. Excesivní zahřívání vás může znepokojit, zejména pokud jste začátečník. I když není běžné, že by během vapování došlo k nějaké závadě na baterii, může se to stát, ale nemusíte panikařit.

Zde jsou některé možné důvody, proč je vaše elektronická cigareta horká, když potahujete.

 

7 běžných důvodů, proč se vaše e-cigareta zahřívá při nádechu

 

1) Snížení velikosti otvorů pro průtok vzduchu

Mnoho sub-ohmových zařízení má velmi široké otvory, které vedou k vytváření velkých oblaků páry. Problém s příliš velkými otvory spočívá v tom, že budete také inhalovat čistý vzduch. Někteří vapeři raději zavřou otvory pro průtok vzduchu, aby předešli inhalaci tolika vzduchu a získali během potahu více chuti. Zavření otvorů však znamená, že nedostanete tolik vzduchu, který by páru ochlazoval.

Proto se vaše cívka začne zahřívat a váš vape bude horký. Pokud se tedy rozhodnete zmenšit velikost otvorů pro průtok vzduchu ve svém tanku, ujistěte se, že snížíte výkon (wattage). Pokud však máte tank, který má druhý otvor pro průtok vzduchu v náústku, nebude nutné snižovat výkon. To proto, že druhý otvor již snadno chladí páru.

Pokud snížení výkonu nepomůže, druhým řešením je jednoduše otevřít otvor pro průtok vzduchu.

2) Použití cívky s velkou plochou

Když používáte cívku s velkou plochou (složitější, vícejádrové apod.), budete potřebovat vysoký výkon (wattage), aby se zahřála. Nicméně velká plocha cívky způsobí, že teplo zůstane zachováno i poté, co již přestáváte přestáváte žhavit a nemusí úplně vychladnout do dalšího potahu.

Pokud jste vapovali po dlouhou dobu, budete cítit, že váš vape se zahřívá při nádechu kvůli této velikosti cívky. Můžete to vyřešit dvěma způsoby. Za prvé se ujistěte, že mezi jednotlivými potahy necháte dostatek času, aby se vaše cívka vrátila na pokojovou teplotu, než znovu budete vapovat. Za druhé, volte jednodušší drát / cívku, která stále zvládne svou práci.

wide coil

3) Nepřetržité vapování

Nepřetržité vapování je situace, kdy vaper tahá krátkce, opakované potahy v krátkých intervalech. To zabraňuje vatě včas nasáknout dostatečné množství e-liquidu před vaším dalším potahem, což způsobuje jeho spálení.

Když řetězově vapujete, váš atomizér se přehřeje a vaše e-cigareta bude horká při nádechu. Je to styl vapování, který by mohl poškodit vaši cívku a způsobit nepříjemnou spálenou chuť. Abyste tomu předešli, umožněte rozumné intervaly mezi jednotlivými potahy, aby se vata znovu nasákla a tím také pomohla ochladit cívku.

4) Kovový náustek v tanku

Ačkoli to dnes není běžné, mnoho výrobců vytvořilo před několika lety nádrže s nerezovým designem náustku. Kovové tělo tanku v kombinaci s kovovým náustkem může přenášet více tepla, než kolik si přejete. Pokud máte atomizér z té doby, může být příčinou horké páry, horkého náustku nebo celého těla e-cigarety právě kombinace nevhodných materiálů s vysokou tepelnou vodivostí.

Toto lze snadno vyřešit tím, že si vyberete plastový náustek, protože plast nepřevádí elektřinu a teplo.

5) Horké místo na cívce tzv. HOT SPOT

hot spot

Horké místo odkazuje na část cívky, která svítí více než zbytek cívky. To může být způsobeno nerovnoměrným rozestupem mezi závity drátu. Je to velmi běžné, pokud si cívky stavíte sami. Cívka s těmito horkými místy se zahřívá nerovnoměrně a vytváří horkou a drsnou páru. Toto povede k nepříjemnému zážitku, protože způsobuje dráždivou chuť. Protože vaše vata se v tomto místě bude zahřívat více, což může znepříjemnit chuť (lehký nádech spáleniny) nebo celkově teploty páry nepříjemně zvyšovat.

To lze předejít tím, že se zbavíte těchto horkých míst buď tím, že tlačíte závity cívky k sobě nebo od sebe pomocí keramické pinzety. Na youtube lze najít konkrétní návody jak se takových míst zbavit a to i od českých tvůrcu.

Někdy však může být horké místo důsledkem toho, že cívka se dotýká vnitřní stěny vašeho tanku (RTA, RDA nebo RDTA typu). Ujistěte se, že je kolem dokola volný prostor. To by také mohlo výrazně zahřát vaši cívku a také si všimnete změny odporu vaší cívky, pokud vaše zařízení disponuje vestavěným měřičem odporu.

Pokud to je to, s čím se potýkáte, vyřešte to okamžitě, protože to může vést k zkratu, což je nebezpečné.
6) Znečištění cívky

Někdy se může vaše cívka zanést a nenasáknout e-liquid tak, jak by měla. To způsobí, že se žhavící drát více zahřeje.

Když energie produkovaná vaším vapovacím zařízením nemá dostatek e-liquidu na ohřátí a odpaření, teplota se zvyšuje mnohem rychleji. Můžete zažít suchý potaz, tzv. dry-hit, protože vata se také může spálit.

Pokud je znečištění problémem, můžete ho vyřešit tím, že si pořídíte novou cívku. Pokud však stále chcete používat stejnou cívku, ujistěte se, že ji řádně vyčistíte než dáte novou vatu. Namáčejte ji ve studené vodě nebo v žitném alkoholu, než začnete čistit. Během čištění se ujistěte, že odstraníte veškerý znečištěný e-liquid a nechte cívku znovu pořádně vyschnout.

7) Omezený průtok liquidu

Když je průtok tekutiny omezený, může to být způsobeno její hustotou nebo konstrukcí tanku. VG je hustší než PG, takže se s tímto problémem můžete setkat, když použijete e-liquid s vysokým obsahem VG. Některá zařízení mají nádrže, které vám umožňují ovládat tok tekutiny. S těmito zařízeními můžete uzavřít cestu, která spojuje vatu a nádrž. Nastavením toku tekutiny příliš nízko omezíte také průtok liquidu a dojde k menšímu nasáknutí vaty, což způsobí, že se váš vape zahřeje.

Řešení je jednoduché - otevřete regulaci, aby se umožnil dostatečný průtok náplně. Pokud je váš problém s poměrem VG, můžete stále používat stejnou nádrž a používat e-liquid s nižším obsahem VG. Další možností je použití sub-ohm tanku, který je lépe designován na vyšší hustotu a celkově zvládne lépe zásobovat vzduchem a liquidem. Většinou jsou tyto sub-ohm tanky pro DL styl vapování.

 

Závěrem je vhodné říci, že je normální, že váše e-cigarety se bude během vapování zahřívat. Pokud si však příště všimnete, že je horká více než obvykle, zkontrolujte možnosti popsané výše. Jak vidíte, nemusíte se příliš starat, protože řešení jsou jednoduchá. Musíte jen zjistit, co způsobuje problém ve vašem zařízení, a provést příslušnou opravu!