Přejít k hlavnímu obsahu

Komunita vaperů roste

Prevalence vapingu zaznamenává celosvětový exponenciální růst. Od roku 2002, kdy elektronické cigarety vstoupily na trh, se těší stále větší oblibě, neustále probíhají testy, diskuze a výzkumy na téma jejich používání, zkoumají se nejrůznější faktory působící na lidské zdraví, výrobci e-cigaret a příslušenství přicházejí se stále modernějšími novými produkty a trh tak nezastavitelně roste.

Řečí čísel je na celém světě zhruba 86 milionů vaperů. Následující graf zobrazuje konstantní nárůst vapingu od roku 2012.

graf

 

V grafu níže se můžete podívat na četnost vapingu světových regionů.

graf

Očekává se, že prodeje elektronických cigaret a vape produktů do roku 2023 překročí 40 miliard dolarů. ( The Lancet , 2019)

Ředitel KAC a emeritní profesor na Imperial College v Londýně, který se podílel na studii prevalence vapingu, prof. Gerry Stimson, prohlásil, že nové údaje o počtu vaperů po celém světě je jedním z důkazů o tom, že elektronické cigarety jsou považovány za účinný způsob, jak skončit s kouřením tradičních cigaret. O tom svědčí i nedávné rozhodnutí vlády Spojeného království o poskytnutí elektronických cigaret kuřákům zcela zdarma jako formu podpory v jejich léčbě. Všeobecně se vzrůstající popularita vapingu dá chápat jako příležitost ho stále více prosazovat a celosvětově tak postupovat na cestě od spalování tabáku úspěšně dál.

 

Kuřáků ubývá

Britský statistický úřad před nedávnem zveřejnil údaje, které zcela evidentně ukazují, že ve srovnání let 2020 a 2021 došlo k poklesu kouření, konkrétně ze 14 % na 13,3 %. Data OSN také odhalily, že 7,7 % osob starších 16 let uvedlo, že v současné době používají elektronické cigarety, zatímco v roce 2020 to bylo 6,4 %. Z toho zároveň vyplývá významný pokles kuřáků, a to z 20,2 % na 13,3 %. Pracovník oddělení zpracování dat a analýz pro sociální péči a zdraví v národním statistickém úřadě prohlásil, že se jedná o nejnižší zaznamenané míry kouření v celé historii.

Úřad též opětovně poznamenal, že si vaping vysloužil opravdu důležitou roli při snižování počtu kuřáku ve Spojeném království. Podle dosud shromážděných dat je elektronické vapování nejvíce rozšířeno mezi současnými kuřáky (25,3 %) a bývalými kuřáky (15,0 %). Pouze 1,5 % lidí, kteří nikdy nekouřili, jsou současní vapeři.

Ani Spojené státy americké nezastávají v trendech. Ředitel programu prevence a kontroly tabáku ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb Severní Dakoty Neil Charvat se nedávno podělil o údaje, které ukazují, jak výrazný nárůst vapingu v celém státě adekvátně odpovídá poklesu kouření.

Výzkumný tým Dakoty analyzoval celostátní údaje o užívání tabákových výrobků mezi žáky 8., 10. a 12. tříd v letech 1991 až 2019. Shromážděné údaje ukázaly, že denní míra kouření mezi chlapci 12. tříd v letech 1991-1998 rostla o 4,9 % ročně, ale v letech 1998-2006 klesala o 8 % ročně a v letech 2006-2012 o 1,6 %. V letech 2012 až 2019 navíc došlo k 17% ročnímu poklesu.

Tento pozitivní vzorec se shodoval u chlapců i dívek ve všech ročnících a u černošských i bělošských dospívajících. Výzkumníci zaznamenali podobný pokles i v užívání doutníků, cigarillos a bezdýmného tabáku u dospívajících.

Zpráva pro Aljašku, kterou sestavil Health Advisor na základě údajů ze systému sledování rizikových faktorů chování Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), mezitím odhalila, že v tomto severním státě USA je nejvyšší míra nárůstu vapingu v zemi. Zpráva upřesňuje, že míra vapování mezi mladými dospělými ve věku 18 až 24 let se více než ztrojnásobila, a to ze 4,8 % v roce 2019 na 15,8 % v roce 2021.

Podobná čísla byla uvedena v aktualizované publikaci Aljaška - fakta o tabáku z roku 2022, kterou v prosinci vydalo aljašské ministerstvo zdravotnictví. V těchto údajích však chybí zejména to, jak souvisejí s mírou kouření. Není jasné, jestli je tento nárůst vapingu souběžný s poklesem kouření, jak tomu obvykle bývá.

V souladu s výše uvedenými zjištěními nedávné zprávy z Evropy ukázaly, že nárůst používání alternativních nikotinových výrobků, jako jsou elektronické cigarety, žvýkací tabák a nikotinové sáčky, vedl k poklesu kouření také v Dánsku.

Údaje zveřejněné Dánským národním institutem veřejného zdraví a Univerzitou jižního Dánska jménem Dánského zdravotního úřadu vycházely z průzkumu mezi 9369 mladými účastníky. Zpráva odhalila, že 35,1 % osob ve věku 15 až 29 let denně používá alternativní produkty, přičemž v roce 2020 to bylo 26,3 %. Souběžně s tím pokleslo celkové užívání cigaret z 20,1 % na 19 % a celkový podíl nikotinových výrobků bez kouře vzrostl z 9,1 % na 12,9 %.

Závěrem tedy lze říci, že snižování škod způsobených tabákem, přechod kuřáků na méně zdraví škodlivou alternativu v podobě elektronických cigaret a také růst trhu jsou na velmi dobré cestě a nezbývá než věřit, že se takto bude vapingu dařit i nadále.

zdroj