Nová studie, vedená Queen Mary University of London a financovaná National Institute of Health and Care Research (NIHR), opět potvrdila, že na rozdíl od toho, co tvrdí "The Gateway theory", pokud vůbec něco, vapování funguje jako brána ven z kouření, ne do něj.
Další studie vyvrací "The Gateway theory" o vapingu
Nedávný výzkumný dopis publikovaný v JAMA Internal Medicine zkoumal vzory kouření a vapování u mladých dospělých, poskytující nám pohled na vztah mezi těmito dvěma chováními. Vedli jej výzkumníci z Medical University of South Carolina (MUSC), kteří analyzovali data z Population Assessment of Tobacco and Health (PATH) Study, a studie odhalila významný posun v užívání tabáku u mladých dospělých, kde více jednotlivců zahajuje nikotinovou konzumaci pomocí vapování než tradičních cigaret. (The Gateway theory).
Při diskuzi o studii zdůraznila Dr. Sarah Jackson, hlavní výzkumná kolegyně v UCL Tobacco and Alcohol Research Group, obavy z toho, že vapování může působit jako potenciální počátek kouření u mladých lidí. Nicméně nedávné studie naznačují odlišný trend, který naznačuje, že vapování může ve skutečnosti nahrazovat kouření, směřujíc ty, kteří by si mohli vybrat kouření, k méně škodlivé možnosti.
Výzkumný dopis zdůraznil, že v poslední dekádě významný podíl mladých dospělých konzumoval nikotin. Nicméně v posledních letech došlo k zjevnému posunu od kouření tabáku, což je vysoce smrtelný zvyk, směrem k vapování, u něhož nám věda ukázala, že nese pouze zlomek rizik spojených s kouřením. Dr. Jackson naznačuje, že tento posun by mohl mít čistě veřejné zdravotní přínosy.
Nárůst počtu vapérů, kteří nikdy nekouřili.
Data rovněž ukázala nárůst podílu mladých dospělých vapérů, kteří nikdy nebyli etablovanými kuřáky. Profesor Peter Hajek z Queen Mary University of London uvedl, že zjištění studie vyvrací obavy, že elektronické cigarety působí jako brána ke kouření. Namísto toho naznačují, že vapování může odvádět mladé lidi od rizikovějšího kouření, což vede k proporcionálnímu poklesu kouření.
Profesorka Caitlin Notley z University of East Anglia poznamenala, že studie koresponduje s důkazy z Anglie, kde historicky nízké míry kouření tabáku souvisejí s rostoucím vapováním mladých lidí. Tento trend odpovídá široké dostupnosti jednorázových vaporizérů (e-cigaret) a e-liquidů na bázi nikotinové soli.
Snížení kouření je považováno za pozitivní vývoj ve veřejném zdraví, zdůrazňuje důležitost jasné komunikace, že vapování je sníženým rizikem oproti kouření. Nicméně profesorka Notley dodala, že v USA panuje rozsáhlá zmatenost, částečně vyplývající z faktu, že elektronické cigarety jsou nesprávně klasifikovány jako tabákové výrobky. To přirozeně vede k nesprávným představám o relativním nebezpečí vapování ve srovnání s kouřením.
Nespočet předešlých studií dospělo k tomu samému závěru, nicméně tvrzení o údajné bráně ke kouření a/nebo užívání látek stále znovu vycházejí na povrch. Další nedávná studie je nejkomplexnější dosud na toto téma. Aby provedli šetření na úrovni populace, výzkumný tým zkoumal vztahy mezi používáním e-cigaret a prodeji s mírou kouření a prodeji cigaret v různých věkových a sociálně ekonomických skupinách. Výzkumníci poté pokračovali v porovnávání prevalence kouření v čase v zemích s odlišnými regulacemi těchto produktů, jako jsou Velká Británie a USA, ve srovnání s Austrálií.
Brána ven z kouření, ne do něj.
V souladu s předešlými zjištěními ukázaly výsledky, že neexistuje pouze brána ke kouření, ale také, že vapovací produkty skutečně usnadňují odvykání kouření a vedou k poklesu míry kouření v zemích, kde jsou podporovány. Ve skutečnosti se nárůst prodeje nahřívaných tabákových výrobků v Japonsku kryje s poklesem prodejů cigaret.
Kromě toho se zdá, že pokles prevalence kouření v Austrálii zpomalil ve srovnání s zeměmi, které podporují redukci škod způsobených tabákem. Tento zpomalený trend je zvláště patrný u mladých jedinců a ve skupinách s nižší sociálně ekonomickou úrovní a je významný ve srovnání s oběma Velkou Británií a USA. Nakonec, prodej cigaret klesal mnohem rychleji ve Spojeném království než v Austrálii.